петак, 12.08.2016, 19:30 -> 19:58
Извор: РТС
Radon u Niškoj banji, nema razloga za brigu
Prvi rezultati nacionalne kampanje merenja radona u zemlji, koju je u saradnji s Međunarodnom agencijom za atomsku energiju sprovela Agencija za jonizujuća zračenja i nuklearnu sigurnost, pokazuju da je koncentracija radona u kućama i stanovima ispod granice koja može da naruši zdravlje ljudi. Iako je u Niškoj banji i okolini koncentracija tog prirodnog gasa povećana, stručnjaci poručuju da ne treba strahovati.
Šest meseci je oko 6.000 detektora merilo koncentraciju radona u domovima širom Srbije. Prvi rezultati iz laboratorije u Švedskoj pokazuju prosečne vrednosti – ispod 400 bekerela po metru kubnom.
"Koncentracija radona u boravišnim prostorijama zavisi od same konstrukcije objekata, vremenskih prilika, od godišnjeg doba i to je jedan složeniji proces, ali radon je prirodni radioaktivni gas kojim smo okruženi", kaže Maja Eremić Savković iz Agencije za jonizujuća zračenja i nuklearnu sigurnost.
Dva i po puta veće vrednosti radona od prosečnih zabeležene su u Niškoj banji, trećoj po posećenosti u nekadašnjoj Jugoslaviji.
Za lekovite izvore koji sadrže radon znali su u Niškoj banji još u doba cara Konstantina. Stručnjaci danas podsećaju da gas radon u malim količinama i te kako može da bude lekovit, a da velike koncentracije u zatvorenim prostorijama mogu da se reše provetravanjem.
"Ta doza radona, koja je nešto viša, jeste identična onoj od pre 10, 50 ili pre 100 godina, tako da je taj strah potpuno neprimeren i s medicinske strane neopravdan", kaže dr Dejan Petrović iz Instituta "Niška banja".
Baka Rusomirka Pejčić više od pola veka živi u kući koja je nadomak izvorišta u Niškoj Banji. O radioaktivnom radonu ne zna mnogo, ali, kaže, zna da je nedavno napunila 92 godine.
"Hvala bogu, ništa mi nije bilo ovde, zdravo mesto, ima ljudi koji su doživeli i 100 godina, a ja ne znam, možda ću i 105", kaže baka Rusomirka iz Niške Banje.
"Gas radon, koji je na našim prostorima i koji je produkt alfa zračenja, izuzetno je koristan u očuvanju zdravlja i lečenju pojedinih bolesti", rekao je dr Ranđel Petrović, balneoklimatolog.
"Ovo što smo sada merili u stambenim objektima hoćemo da prenesemo na radne površine, da merimo radon u školama, vrtićima, u poslovnim prostorijama da bismo zaštitili sebe", kaže Slađan Velinov, direktor Agencije za zaštitu od jonizujućih zračenja i nuklearnu sigurnost.
Mnogo radona u zatvorenim prostorijama, podsećaju stručnjaci, može da izazove rak pluća. Zato je planirano da eksperti iz inostranstva obuče građevince kako da nedozvoljenu koncentraciju tog kancerogenog gasa pravilno saniraju.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар