среда, 10.08.2016, 21:00 -> 22:31
Извор: РТС
Nedostatak kadra i odlazak lekara najveći problemi zdravstva
Između 60 i 70 odsto lekara svih specijalističkih grana za pet do osam godina odlazi u penziju, ostajemo bez pedijatara i hirurga, a već nemamo anesteziologe, radiologe i patologe. U Lekarskoj komori Srbije kažu da godišnje oko hiljadu lekara uzme sertifikate, kako bi posao potražili u inostranstvu. Nedostatak kadrova i odlazak lekara iz zemlje i dalje su najveći problemi srpskog zdravstva.
U nedelji za nama, iz Smedereva dobra vest – na birou više nemaju nezaposlene lekare. Svi su dobili ugovore, a plate im obezbeđuje Grad.
Iz Novog Sada upozorenje: Lekarska komora Vojvodine tvrdi da čak 970 lekara nema uslove ili nije podnelo zahtev za obnovu licence, bez koje ne mogu da rade.
Realnost Srbije je i sledeći podatak. Kada je pre skoro 30 godina otvoren Urgentni centar, u neurološkoj ambulanti radile su dve sestre, a godišnje je na pregledu bilo oko 11.000 pacijenata. Danas, broj sestara isti, broj pacijenata mnogo veći.
"Od 2010. godišnje imamo duplo više pregleda, čak 22.000-23.000. Samo sa našeg odeljenja Urgentne neurologije za devet meseci otišle su četiri sestre, a najavljena su još dva-tri odlaska u Nemačku", kaže medicinska sestra sa Odeljenja neurologije Urgentnog centra Nataša Čabarkapa.
Gotovo da nema zdravstvene ustanove koja se ne suočava sa nedostatkom kadra. Klinici za psihijatrijske bolesti "Dr Laza Lazarević" neophodno je još najmanje pet lekara, nedovoljno je i tehničara i sestara, jer na skoro 30 pacijenata na odeljenju je samo jedna sestra.
"Nedavno smo imali incidentnu situaciju, kada je lice dovedeno iz policije sakrilo perorez i dva tehničara izbolo nožem. Ne može na intenzivnoj nezi kao što je ova na klinici 'Dr Laza Lazarević', gde se radi 365 dana 24 sata, da ima samo jedan medicinski tehničar, na prijemu ih mora biti mnogo više", kaže direktorka klinike "Dr Laza Lazarević" Slavica Đukić Dejanović.
Načelnica Neuroonkološkog odeljenja KCS Danica Grujičić kaže da neurohirurzi odlaze iz Srbije.
"Evo, dvojica sjajnih neurohirurga – doktor Milajčić je već otišao i nikada se verovatno neće vratiti, a drugi je na ivici da li da ode. Dobijaju odlične uslove, plate po 15.000 evra mesečno, sa tim novcem mogu da školuju decu gde hoće, da kupe kuću ili stan kakav hoće", kaže Danica Grujičić.
Veće plate, bolji uslovi za rad, ali i izmena normativa, to je ono što struka očekuje od nadležnih.
"Volim svoj posao, svi ga volimo koji ovde radimo, ali od toga se ne živi", kaže medicinska sestra Nataša Čabarkapa.
Danica Grujičić smatra da mora da se nađe način da se konačno vrednuje rad, dok Slavica Đukić Dejanović ističe da za zdravstvene ustanove i zdravstvene radnike postoje normativi.
"Nije svejedno da li lekar radi u ovakvoj jednoj instituciji gde je potrebna i fizička izdržljivost i mnogo stručnosti ili u nekom savetovalištu, ti normativi treba da budu preispitani", kaže Slavica Đukić Dejanović.
Za manje od dve godine zaposleno je 2.500 zdravstvenih radnika, od kojih je 1.100 lekara, a odobreno je i 2.600 specijalizacija. Nastavak politike zapošljavanja i odobravanja specijalizacija trebalo bi i dalje da budu prioriteti Ministarstva.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар