понедељак, 08.08.2016, 21:00 -> 22:58
Извор: РТС
Deset kilometara fabričkih dimnjaka crnotravskog zidara
Crna Trava, u kojoj živi oko hiljadu i po stanovnika, čuvena je po majstorima – neimarima, koji su gradili širom bivše Jugoslavije i sveta. Jedan od najboljih crnotravskih zidara je Sima Kitanović, koji je sagradio, kako kaže, 10 kilometara fabričkih dimnjaka.
Za četiri decenije ruke Sime Kitanovića sagradile su 150 visokih dimnjaka termoelektrana, topionica, energana u staroj Jugoslaviji, ali i širom sveta. Rizičan, težak i veoma izazovan posao, kaže sedamdesetčetvorogodišnji Kitanović, čuveni graditelj dimnjaka iz crnotravskog sela Veljkovci.
To nije mogao svako da radi. Hodaš po ivici. Nemaš nikakav orijentir. Ispred i iza tebe samo velika rupa, kaže Kitanović.Mistrija, visak, vangla i ljubav prema neimarstvu prenose se sa kolena na koleno. Sima brižljivo čuva očev pečalbarski kofer. Uz oca i brata pekao je zidarski zanat. Dimnjaci su posebna priča. U čilo se na terenu.
Kitanović ističe da tada nije bilo literature, samo šturih projekata. Do 1968. godine gradili su se od opeke, a onda su počeli da se prave betonski dimnjaci.
Dimnjak slovenačke termoelektrane "Trbovlje", visok 360 metara – najveći u Evropi, Simino je delo. Ipak, ovaj kolos obrenovačke termoelektrane Simi je najimpresivniji.
Po gabaritima je ogroman. Tu može u prečniku da stane celo igralište, ističe Simo.
Crnotravci su gradili fabrike, fakultete, banke, crkve. Deo fotografija, maketa i alata izložen je u muzeju građivinarstva pri srednjoj Tehničkoj školi, koja postoji od 1919. godine.
Direktor Tehničke škole Dragan Kocić kaže da škola od pre četiri godine za učenike sa strane nudi besplatno školovanje, smeštaj u internatu, knjige i hranu.
Za Luku Dimića nije bilo dvoumljenja koju će srednju školu upisati.
"Deda mi je bio građevinac i ja sam hteo da nastavim tu tradiciju i mislim da u građevinarstvu ima perspektive", napominje učenik prvog razreda Luka Dimić.
Crnotravski građevinci su odlazili u pečalbu, zidali svima, ali svoj kraj zanemarili. U najmanjoj opštini u Srbiji ova sela podno Čemernika zažive uglavnom leti. I Sima će se uskoro vratiti u Leskovac.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар