Obeleženo 140. godina od bitke na Javoru

Polaganjem venaca na spomenik majoru Mihailu Iliću i poginulima na Javorskom ratištu i u Kalipoljskoj bici 1876. godine, kao i svečanim programom na mestu na kome je ta bitka počela pre 140 godina, Srbija je obeležila značajan jubilej iz istorije borbi za slobodu i ujedinjenje.

Kako je navedeno u saopštenju Ministarstva odbrane, vence su na kosturnicu i spomenik položili načelnik Generalštaba Vojske Srbije, general Ljubiša Diković u svojstvu izaslanika glavnog pokrovitelja obeležavanja jubileja, predsednika Srbije Tomislava Nikolića, ali i predsednici opština Ivanjice i Nove Varoši.

Vence su položili i predstavnici nekoliko udruženja potomaka ratnika Srbije od 1912. do 1918. godine, predstavnici humanitarne organizacije "Stara Raška", Ravnogorski pokret Ivanjice, Udruženje "Srpski domaćin" i predstavnici osnovne škole "Major Ilić" iz Užica.

"Moja je lična i vojnička čast što sam u prilici da na ovom istorijskom mestu, poprištu velike bitke i nesebične žrtve za slobodu, odam poštu junacima čije je delo utkano u tradiciju Vojske Srbije koju čuvamo i kojom se ponosimo'', rekao je Diković.

Preneo je poruku predsednika Nikolića koji je istakao da je "Prvi srpsko - turski rat, 1876. godine, bio borba Davida i Golijata, rat male i loše pripremljene Srbije protiv moćne i dobro naoružane Turske".

No, srpska vojska je, piše u poruci predsednika Nikolića, imala arsenal više, protiv koga se katkad teško može: u tom ratu, boj je bilo srce u junaka, pre svega.

"Nije ovo samo mesto sećanja, već i opomene da su naši preci, slavni borci, znali da stiču našu nezavisnost, oslobađaju nas ropstva i ujedinjuju za sva vremena. Naše hodočašće na ovo mesto stradanja i pobede nije namera da živimo u prošlosti već potreba da bolje upoznamo i razumemo sebe", dodaje se u poruci predsenika Srbije.

Bitke za Javor i oko te planine 1876. godine, bile su deo velikog sukoba s Turskom u koji je Srbija ušla zbog strahotnih represalija turske vojske nad srpskim življem u Bosni zbog Hercegovačkog ustanka.

Ceo sukob, kao i Drugi srpsko-turski rat 1877. i 1878. godine, deo je šireg viševekovnog geopolitičkog problema poznatog kao "Istočno pitanje".

Javorsko ratište je otvoreno 6. jula 1876. godine, na Kalipolju, a srpskom vojskom na tom frontu je komandovao najpre general Franjo Zah.

Nakon izuzetno velikih gubitaka već prvog dana i ranjavanja samog Zaha, srpska vojska je bila demoralisana, a naleti Turaka su pretili da izazovu slom tog dela fronta.

Smelim manevrima nekoliko oficira i njihovom ličnom inicijativom, pre svega poručnika Mihaila Ilića, sprečena je katastrofa i poraz na tom vojištu koji bi znatno otežao srpske ratne napore na drugim ratištima.

U spomen na Kalipoljsku bitku i te događaje u narodu ovog kraja poznatije kao Javorski rat, podignut je spomenik Iliću i junacima bitke, navodi se u saopštenju.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 31. март 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом