субота, 06.08.2016, 08:00 -> 09:21
Извор: РТС
Stogodišnje muke srpskih rudara
Rudari obeležavaju svoj dan u znak sećanja na veliki štrajk za bolje uslove rada i zarade u Senjskom rudniku 1903. godine. Zahtevi su slični i 113 godina kasnije. Praznik obeležavaju skromno i radno. Najneizvesnije je u rudnicima podzemne eksloatacije Resavica, gde danas u penziju ispraćaju 71 rudara. Reorgnizaciju čekaju i borski rudnici, dok je na površinskim kopovima Kolubare i Kostolca situacija znatno bolja.
U devet jamskih rudnika "Resavice" slika kao pre pola veka, još se kopa ručno. Država ih i ove godine dotira sa oko 4,4 milijarde dinara. U četiri jame uglja više nema, pa su pred zatvaranjem. A dodatna muka je i neisplaćen smenski rad koji datira još od 2005. Od 4.000 zaposlenih u Resavici 2.900 su rudari i oni, kažu, nisu višak.
"Mi ove godine zaista sa velikom zebnjom dočekujemo naš praznik jer je neizvesna sudbina rudnika sa podzemnom eksploatacijom. Mi očekujemo da se u nekom narednom periodu napokon krene sa tom nekom reorganizacijom, da bismo za neki izvesni period znali šta nas čeka i kakva nam je budućnost. Na ovaj način otkopavanja i sa ovom mehanizacijom mi zaista nemamo nikakvu perspektivu", objašnjava Nebojša Milenković, predsednik Sindikata radnika Resavice.
I Borski rudarski basen očekuje promene. Od 5.000 zaposlenih više od dve trećine radi u rudnicima a 800 rudara je pred penzijom.
"Mislimo da bi bilo realno ako ode 800 da se zaposli 200 mladih, da se malo obnovi taj kadar u rudarstvu. Potrebne su investicije da bi se osavremenila oprema na kopovima, Potrebna je nova mehanizacija", navodi Dragan Jankucić, predsednik Sindikata "Nezaviznost" u RTB Bor.
Od 31.000 zaposlenih u EPS-u na površinskim kopovima Kolubare i Kostolca radi 15.000 ljudi. Oporavili su se od katastrofalnih poplava. Prozvodnja nikada nije potpuno prestala, ni u vreme bombardovnja jer za proizvodnju struje termolektranama isporuče oko 36 milona tona uglja godišnje.
Od države traže da pojednostvi tendersku proceduru koja im usporava rad a ndostaje i 1.500 rudara.
"Kao posledica nesdostatka radne snage u rudarskom sektoru EPS-a povećan je broj povreda na radu. Nažalost, dešavaju se povrede sa smrtnim ishodom, povećan nam je broj onih koji postaju ograničeno sposobni za rad, povećan je broj ljudi koji postaju invalidi. U tom kontekstu moramo da primimo mlađu radnu snagu s obzirom da je prosek zaposlenih blizu 50 godina", objašnjava Branko Marković, predstavnik rudara u Sindikatu EPS-a.
Svi srpski rudnici narednih godina morju uložiti i na stotine miliona evra u ekološke projekte kako bi se uskladili sa strogim direktivma Evropske unije.
Rudrski sektor značajno utiče na privredu zemlje i bruto društveni proizvod. Zato je među najvažnijim zadacima nove vlade rešavanje ne samo nagomilanih problema u rudnicima već i investiranje u njihov razvoj.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар