недеља, 31.07.2016, 19:30 -> 19:54
Извор: РТС
Zaostale bombe vrebaju u Savi i Dunavu
U Savi i Dunavu i njihovom priobalju, još ima neeksplodiranih avionskih bombi-raketa od bombardovanja 1999, ali i iz Drugog svetskog rata. Kako se nedavno pokazalo, granate u reci mogu se naći i u Beogradu. Lokacija koja ipak privlači posebnu pažnju, jeste luka "Prahovo" kod Negotina. Tamo se pod vodom kriju potopljeni nemački brodovi koji, kada je nizak vodostaj, ugrožavaju i plovni put na tom delu Dunava.
Poslednjih nekoliko godina samo u Dunavu pronađeno je i uklonjeno šest avionskih bombi i 25 komada drugih vrsta eksploziva. U Savi je nedavno otkrivena još jedna.
"Činjenica je da mi ronioci imamo privilegiju da dotaknemo novu sredinu u svom istraživanju, šta sve može da se nađe čovek ne može da zna niti da očekuje, ali prvi i osnovni princip je – ništa ne dirati", kaže Jovan Petrović, instruktor ronjenja Ronilačkog kluba "Big blue".
Stručnjaci poručuju da u slučaju da ronioci ili plivači eksplozivno sredstvo primete u vodi, jedino što mogu da urade jeste da mesto obeleže i pozovu nadležne.
"Najopasniji deo je trenutno uklanjanje i eventualni transport i uništavanje tog sredstva. Najčešće se izbegava bilo kakva manipulacija sa sredstvom koje je opasno za transport, već se uništava na licu mesta", kaže Mihailo Marinković iz Sektora za vanredne situacije.
Šta sve krije rečno dno otkrio je i novinar Dušan Vojvodić. U okolini Prahova, tražeći potopljeni brod-bolnicu, naišao je na 23 nemačka broda. Na nekima od njih – ratni arsenal.
"Na tom mestu se dan danas nalazi više od 213.000 tona ratne tehnike, koja je bila na brodovima koje su nacisti pokušali da spasu povlačeći se sa Istočnog fronta. Naše snimanje je pokazalo i to da su pojedini brodovi puni eksplozia, u njima se nalaze i dubinske mine koje su i dalje aktivne i koje i dalje predstavljaju ogromnu opasnost", kaže Dušan Vojvodić, urednik na RTS-u.
Pretpostavlja se da je potopljeno oko 160 raznih brodova. Danas, oni ugrožavaju plovidbu pa se u rešavanje problema uključila i agenicija Ujedinjenih nacija za obnovu i razvoj.
"Vlada nas je zamolila da pomognemo da se proceni situacija, da vidimo šta može da se uradi, koliko bi koštalo i kakve efekte bi imalo pomeranje tih brodova. Ako je plovni put, koji je važan kao Dunav blokiran, to koči i razvoj duž reke. Nama je ovo važno jer ćemo osloboditi i resurse koji utiču na razvoj a tako se bavimo i pitanjem životne sredine koju ovi brodovi takođe ugrožavaju", kaže stalna predstavnica UNDP u Srbiji Irena Vojački Solorano.
Evropska Agencija za rekonstrukciju je 2009. godine finansirala tehničko izviđanje na 11 lokacija na Dunavu i Savi, da bi dve godine kasnije počelo uklanjanje neeksplodiranih sredstava u luci Prahovo.
Radovi su trajali do marta 2013. godine ali zbog nedostatka sredstava projekat nije završen.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар