Za i protiv detašmana, firme traže ugovore o kvotama

Srbija sa Nemačkom ima ugovor o kvotama za organizovano slanje radnika, takozvanim detašmanima. Firme koje na taj način zapošljavaju više od četiri radnika, pojednostavljenim procedurama brže dolaze do radnih dozvola, a administracija se obavlja preko Privredne komore. Pojedine građevinske firme traže detašmane i za druge evropske države, ali u Ministarstvu rada kažu da nije bilo zvaničnih zahteva, jer detašman podrazumeva ograničavanje broja zaposlenih u inostranstvu.

Zbog velikog broja prijava za radne vize u konzulatu Nemačke, termini za radnike srednje stručne spreme, koje naše firme uglavnom zapošljavaju, zakazuju se preko interneta i čeka se tri meseca, ukoliko neko od prijavljenih ne odustane.

"Mi kao detašmanci, što dosad nismo imali problema sa konzulatom, sva sreća što smo prešli u Privrednu komoru, pa onda imamo termine preko Privredne komore – uspešno i nadam se da će tako biti i dalje", kaže direktorka "Kolos projekta" Ljiljana Ljajić.

Posla ima u Evropskoj uniji, Rusiji i Južnoafričkoj Republici, ali ne i zakonske mogućnosti da se radnici organizovano, preko kvota šalju u te zemlje. Razlog – nepostojanje ugovora o detašmanima, kažu u firmi koja zapošljava oko 150 radnika na remontu postrojenja u Nemačkoj.

"Možda bi trebalo da porazgovaraju sa Privrednom komorom Austrije, Privrednom komorom Španije, Italije, da se to posle uradi na nivou država, da bi se napravio ugovor i omogućio izvoz radne snage", kaže direktor "Feromont inženjeringa" Zoran Nijemčević. 

Od aprila predaju zahteva i proceduru za grupne radne vize preuzela je Privredna komora, koja će od 1.oktobra izdavati i detašmanske dozvole.

"Od aprila do sada obradili smo zahteve 27 firmi, što je više od 400 radnika. Proces je veoma ubrzan i na vizu se u proseku čeka oko sedam dana", ističe Nataša Kecman iz Privredne komore Srbije.

U Ministarstvu rada kažu da niko nije zvanično tražio razgovore o detašmanima sa drugim zemljama.

"Sa Ruskom Federacijom u toku su pregovori – sveobuhvatni koji će možda obuhvatiti i detašmane. To ne zavisi samo od nas, nego i od Ruske Federacije i od tih drugih država sa kojima mi sarađujemo i zaključujemo te ugovore", objašnjava pomoćnik ministra rada Zoran Lazić.

Prošle godine zvanično je bilo 1.140 zaposlenih u inostranstvu. Sredinom januara, stupanjem na snagu Zakona o uslovima za upućivanje zaposlenih i njihove zaštite na radu van zemlje, samo u prvih šest meseci prijavljeno je više od 4.000 radnika koji rade u inostranstvu.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 31. март 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом