USAID podržao ekonomski razvoj opština u Srbiji

Mala i srednja preduzeća u Srbiji imaju veliki potencijal za razvoj i mogu da postignu uspeh na međunarodnim tržištima, ocenio je ambasador SAD u Srbiji Kajl Skot.

Skot je na obeležavanju završetka projekta održivog lokalnog razvoja Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) rekao da je tokom proteklih šest godina Vlada SAD preko tog projekta radila sa 32 opštine u Srbiji iz osam regiona.

"Te opštine mogu da privuku stotine miliona dolara novih investicija i otvore hiljade novih radnih mesta, smanjujući time nezaposlenost u lokalnim zajednicama", rekao je ambasador.

Prema njegovim rečima, projekat USAID je povećao konkurentnost srpskih preduzeća i ocenio je da srpske firme moraju da prošire prisustvo na međunarodnom tržištu, ukoliko žele da ostvare rast.

USAID je, kako je rekao Skot, sarađivao sa srpskim preduzećima u sektorima koje imaju izvozni potencijal, kao što je proizvodnja džinsa, obuće i nameštaja.

Ključne aktivnosti projekta bile su usmerene na podršku opštinama u otvaranju novih radnih mesta i smanjenju nezaposlenosti. Kroz obuke, studijska putovanja, posete investicionim sajmovima i individualno savetovanje, USAID je pomogao lokalnim samoupravama da unaprede znanja i veštine.

U Somboru je USAID u saradnji sa gradskim vlastima oformio Regionalni edukativni centar za poljoprivredne proizvođače i pomogao u privlačenju direktnih stranih investicija.

Kako je saopšteno, kao rezultat tih aktivnosti u 2015. godini konditorska kompanija Ferero grupa investirala je 8,8 miliona dolara i kupila 700 hektara zemlje u Somboru, a to zemljište biće iskorišćeno za uzgoj lešnika u naredne dve godine.

USAID je angažovao domaće i međunarodne eksperte da rade sa proizvođačima džinsa, nameštaja, obuće i hrane kako bi poboljšali svoju proizvodnju i marketing, uveli inovacije i moderne tehnologije, ali i uspostavili veze sa potencijalnim kupcima.

Direktor Projekta Hauard Okman izjavio je da su eksperti radili sa devet udruženja malih i srednjih preduzecća i institucijama koje podržavaju razvoj tog sektora, kao i sa 69 pojedinačnih preduzeća.

Naveo je da je cilj bio da se reši nezaposlenost u tim regionima i dodao da je oko 700 mladih zahvaljujući projektu našlo posao.

Generalni direktor preduzeća za proizvodnju obuće "Stefi komerc" iz Vranja Bratislav Đorđević rekao je da su mu međunarodni eksperti koje je angažovao USAID pomogli da poboljša proizvodnju i asortiman, kao i da se sastane sa zainteresovanim kupcima u inostranstvu.

"Zahvaljujući toj podršci sada smo u završnoj fazi pregovora za potpisivanje ugovora sa velikim kupcem iz Velike Britanije", rekao je on.

USAID-ov projekat održivog lokalnog razvoja vredeo je 22 miliona dolara.

Od 2001. je USAID investirao više od 728 miliona dolara kako bi se stimulisao ekonomski rast, ojačao pravosudni sistem i promovisalo dobro upravljanje u Srbiji.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом