четвртак, 07.07.2016, 23:10 -> 23:42
Извор: РТС
Rat sećanjima zbog ratova iz devedesetih
Davno je završen rat devedesetih, ali rat sećanjima i dalje traje. Posebno uoči godišnjica zločina. Svaka strana priča svoju priču jer i dalje nema saglasnosti oko kvalifikacije zločina i vrednovanja žrtava. O pomirenju ratnih sećanja govorilo se na okruglom stolu o odgovornosti država regiona prema posledicama ratova devedesetih.
Ratovi devedesetih za porodice žrtava su kao Krležina "balkanska krčma": kad se ugase svetla - ne zna se ko koga udara. Na to porodice dodaju i veliki ceh od 130.000 ubijenih i 200.000 proteranih.
"Sada račun, kažem, neće niko da plati. Svako upire prstom na onoga drugoga i smatra da je drugi kriv", ističe Dragan Pjevač iz Koordinacije udruženja porodica nestalih, ubijenih i poginulih sa prostora bivše Jugoslavije.
Taj ping pong sad se igra sećanjima i igraće se dok se sve strane ne saglase ko su žrtve i šta su zločini.
"Pravosuđe je kod zločina u Srebrenici jasno karakterisalo kao zločin, kao genocid, a očito je da nema političke volje da se zločin okarakteriše kao genocid", navodi Vesna Teršelić iz organizacije "Dokumenta" iz Zagreba.
"Srbi poreklom iz Hrvatske, rat posmatraju kao produžetak politike iz vremena NDH. S druge strane, u Hrvatskoj, jedan opšti medijski konsenzus i konsenzus javnosti postoji da se radilo o velikosrpskoj agresiji", ističe istoričar Milan Gulić.
Uzrok posvađanih sećanja u regionu je, veruje sociolog Jovo Bakić - nacionalizam.
"U ideologiji nacionalizma svake nacije žrtva hipostazirana, a žrtve smo samo mi. Ko ima monopol na žrtvu, taj je etički superioran", ističe Bakić.
Da li nas je prošao nacionalizam i jesmo li bliži regionalnom pomirenju nego pre 10 godina? Porodice žrvata kažu ne, jer im se tada - zbog procesuiranja odgovornih za zločine, pravda činila dostižnijom. Ipak, to može biti samo utisak.
"Ne mogu da ocenim da li je bilo bolje, nisam siguran. Ono što se meni čini je da su nacionalističke energije neiscrpne", smatra Bakić.
"Kada je Hrvatska dobila novu vladu, svi smo ostali konsternirani nacionalizmom i najnižim strastima koje su pokazane. Stvari idu na bolje, ali ne istitucionalno, što samo pokazuje da su ljudi ovde mnogo razumniji često od naših političkih elita", dodaje Hrvoje Klasić sa Filozofskog fakulteta u Zagrebu.
A političke elite, saglasni su učesnici okruglog stola, moraju da vode pomirenje sećanja. I na ovaj skup bili su pozvani predstavnici države i iz Srbije i iz Hrvatske, ali - nisu se pojavili.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар