понедељак, 04.07.2016, 23:00 -> 23:26
Извор: РТС
Regionalna kancelarija - šansa za zbližavanje mladih
Na Samitu u Parizu potpisan je sporazum o formiranju Regionalne kancelarije za mlade. Njeno osnivanje inicirao je na Samitu u Beču premijer Srbije Aleksandar Vučić, ideju je prihvatio albanski premijer Edi Rama, pa su zajedno uputili predlog. Kancelarija treba da poveže mlade iz susedstva i izbriše predrasude. Očekivanja su velika.
Berlin, Beč, Pariz - taj put prešla je ideja o Regionalnoj kancelariji za mlade. Potekla je iz Beograda, najpre je prihvaćena u Tirani, a okuplja i mlade iz Prištine, Skoplja i Podgorice.
"Srbija je najveći finansijski kontributor - sa 58 odsto novca koji mi dajemo, pristali smo da sedište bude u Tirani", rekao je premijer Srbije Aleksandar Vučić.
U albanskoj, srpskoj i crnogorskoj prestonici mladi su zajedno iščekivali paraf da lakše preskoče barijere veće od geografske udaljenosti.
Predrasude su i dalje prva prepreka, ali briše ih razmena mladih, objašnjava Aldin iz Bosne i Hercegovine.
"Porediti osećaj kad izađem u Barselonu i Madrid, i kad izađem ovde i upoznam nove ljude... Posle svih tih priča u medijima koje se često negativno plasiraju... Upoznaš ljude koji imaju iste interese kao ti, i isti su, 90 posto u stvari. Onda je bilo fenomenalno i sad se rado vraćam. Često to prepričavam prijateljima koji ne mogu da poveruju da je tako", rekao je Aladin.
Mlade iz regiona povezivaće projekti u obrazovanju, kulturi, sportu za koje mogu da konkurišu nevladine organizacije, ali i institucije.
"Ono što mi želimo da uradimo je da se obratimo mladim ljudima koji će imati korist od te Kancelarije. Jeste to jako važan politički događaj, ali da ne dođemo u situaciju da Kancelarija bude formirana a da mladi koji treba da je koriste ne znaju da ona postoji", kaže Jovana Prusina iz Inicijative mladih za ljudska prava.
Za razliku od zvaničnog Zagreba predstavnici hrvatskog civilnog sektora vide u Kancelariji interes za mlade.
"To upoznavanje ljudi deluje lepo, kao - Joj, idem u Beograd za vikend; ali mislim da je mnogo više do toga. U nekim trenucima, kad bih to rekla nekome iz obitelji, iako oni nisu nacionalisti, kažu: 'Joj, je l' baš mora, kako će to proći', ali sada je već drugi, treći put, kažu - nema problema", govori Petra Jakovina iz hrvatskog CEDIM-a.
Osam miliona mladih Francuza i Nemaca prošlo je kroz sličan program posle Drugog svetskog rata. Istoriju su bolje razumeli razgovarajući nego učeći iz knjiga.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар