Jevtić: Više od 200.000 raseljenih sa Kosova

Povodom obeležavanja Svetskog dana izbeglica, ministar za zajednice i povratak u kosovskoj vladi Dalibor Jevtić ocenio je da se i 17 godina nakon završetka sukoba na Kosovu van svojih domova i dalje nalazi više od 200.000 ljudi.

Jevtić je naveo i da je još uvek pitanje povratka raseljenih tema koja kod pojedinaca i političkih organizacija nailazi na pogrešnu i negativnu reakciju, ali da ga još više brine to što se povratnici i dalje napadaju.

"U trenutku kada se na regionalnom nivou i uz podršku međunarodnih organizacija i misija traže trajna i održiva rešenja za lica raseljena sa Kosova, deo javnosti, određeni političari i političke partije su projekat povratka dočekali 'na nož' i nazvali ga 'kolonizacijom'", ukazao je Jevtić.

Istakao je da ga još više brine to što se "povratnici i dalje napadaju, a oni koji jednom godišnje žele da posete svoje domove budu dočekivani uz pretnje, psovke i porukama da nisu dobrodošli".

"Od Đakovice do Mušutišta to je slika realnosti odnosa društva i pojedinaca prema proteranima. Dobro je, međutim, što nismo svi isti. Dobro je da su Prizrenci pokazali i dokazali da je Prizren multietnički grad koji ne pravi razliku, da nikome ne smetaju oni koji se vraćaju niti obnovljena Bogoslovija crkve", napomenuo je Jevtić.

Naglašava da se van svojih domova i dalje nalaze Srbi, Albanci, Goranci, Bošnjaci, Romi, Aškalije, Egipćani, a svi oni su proterani, raseljeni.

"I nema razlike u patnji i bolu koji oni svi osećaju, zbog nepravde koja im je naneta. I oni Albanci koji treba da se vrate svojim kućama u Brđanima u Severnoj Mitrovici, i onim Srbima koji bi da se vrate u Đakovicu, Peć, Istok, Klinu, Prištinu, Gnjilane, Vitinu, Uroševac, Lipljan, Vučitrn i Romima koji bi u Obilić, Kosovo Polje, svi oni samo žele da budu u svojim kućama", istakao je Jevtić.

Dodao je da najviše od svega bole suze na licima onih koji su juče obilazili porušene kuće u Mušutištu.

"Ta tuga, bol iskazana nad nepravdom ali i želja da po cenu svega oni ipak opet dođu u svoje Mušutište, da na temeljima porušenog manastira Svete Trojice zapale sveću, pomole se Bogu i proslave slavu", naveo je Jevtić.

Zapitao je i kome to smeta danas u 21. veku smeta i kome može da smeta čovek koji je samo druge vere, koji pripada drugom narodu i što samo zbog te razlike nije dobrodošao.

Jevtić je zaključio da svi treba da se zamisle i da se bore da sledeće godine u Mušutištu budu suze radosnice u kući domaćina, a ne na ruševinama, i ne pod policijskom pratnjom.

"Povratak ne sme da bude kolonizacija", poručio je Jevtić.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом