среда, 15.06.2016, 12:00 -> 12:49
Извор: РТС
Povećan broj žena u sektoru bezbednosti
Za formiranje modernih oružanih snaga u zemljama Zapadnog Balkana od velikog je značaja zapošljavanje žena i obuka o rodnoj ravnopravnosti. Program Ujedinjenih nacija za razvoj u prethodne tri godine podržao je obuku više od 4.000 pripadnica vojske u regionu na temu rodne ravnopravnosti.
Žene čine šest do devet odsto sastava oružanih snaga u zemljama regiona. Na Vojnoj akademiji u Beogradu ih je oko 20 odsto , a na Medicinskom fakultetu VMA čak 80 odsto.
"Nekako svi muškarci žele da budu ravnopravni sa nama jer kao mi smo u uniformi treba da budemo svi jednaki, pa se i trudimo da budemo jednaki. Ne postoji razlika da li je neko muško, žensko, svi imamo iste obaveze, dežurstva", kaže kadetkinja Vojne akademije Jelena Vasić.
U Vojsci Srbije ima oko 200 žena oficira. Među njima svega tri žene sa činom pukovnika.
Potpukovnik Svetlana Janković kaže da su žene bojažljivo ušle u tu priču, a onda se ispostavilo da mogu da budu i komandiri vodova i komandiri čete.
"Ima vrlo ambicioznih žena. U karijeri dođe do problema usaglašavanja profesionalnog i privatnog, ali pošto su žene inače sposobne da poprilično nose teret i u smislu porodice i u smislu posla, za sada to uspevaju. Trenutno što se tiče ministarstva i vojske to je 19,7 posto što su i standardi EU", kaže Jankovićeva.
Bosna i Hercegovina, Crna Gora i Makedonija šalju žene na školovanje na strane Vojne akademije od Sjedinjenih država do Turske.
"NATO partnerski cilj BiH je perspektivna rodna ravnopravnost, politika je i praksa Ministarstva oružanih snaga, promovisanje poziva kampanja koju smo dali rodna ravnopravnost u okviru oružanih snaga je jako bitna", kaže ministarka odbrane BiH Marina Pendeš.
Pomoćnica generalnog sekretara UN Džihan Sultanoglu kaže da rodna ravnopravnost u vojsci i u svim javnim institucijama nije samo pitanje ljudskih prava nego je i preduslov za održivi razvoj.
U prethodnih pet godina broj žena u sektoru bezbednosti u Srbiji povećan je za oko pet odsto. Međutim, Srbija je jedna od retkih zemalja koja nema ženu generala, a nije imala ni ženu ministra odbrane ili policije.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар