недеља, 12.06.2016, 19:30 -> 19:50
Извор: РТС
Sve više dece u lancu trgovine ljudima
U Srbiji je prošle godine zvanično evidentirano četrdeset žrtava trgovine ljudima, a strahuje se da je u rukama krijumčara mnogo više ljudi. Iako je broj odraslih dvostruko manji nego prethodnih godina, institucije su zabrinute, jer je sve više dece u lancu trgovine ljudima. U svim otkrivenim slučajevima, čak 60 odsto žrtava bila su deca.
Preko dečijih leđa krijumčari i makroi lako zarađuju. Žrtve su najčešće devojčice, uglavnom od 13 do 14 godina. Neretko su seksualno eksploatisane, naterane i na drugi težak rad, prosjačenje i krivična dela.
"Kada govorimo o maloletnim žrtvama vrlo često je prisutna višestruka eksploatacija, kada govorimo o radnoj eksploatacija, dete je prinuđeno da radi u domaćinstvu, vrlo često je tu prisutan i neki drugi vid eksploatacije ili je prinuđeno na prošnju ili je seksualno ekspolatisano", kaže Sanja Kljajić iz Centra za zaštitu trgovine ljudima.
Tu počinje začarani krug. Oni koji sve to prežive, neretko posle tridesete godine više nisu u stanju da rade - izdržavaju ih njihova deca, često prinuđena na iste poslove.
"Ta deca staju u svom razvoju, gube sigurnost, gube svoje socijalno prirodno okruženje, to dovodi do ozbiljnih posledica kako dok su mali, tako i kasnije", objašnjava Biljana Lajović, specijalista školske psihologije.
O trgovini ljudima u Srbiji se malo zna, i još manje govori. Neretko zato što i ne umemo da prepoznamo one koji su već u rukama trgovaca ljudima. Nekad bi bilo dovoljno da samo malo bolje pogledamo.
"Ako vidite dete koje je u školi bilo jako skromno obučeno, ali već sutra je obučeno provokativno to je jedan od indikatora da je dete potencijalna žrtva", kaže Emili Fink iz Unitas fonda.
Zato što su deca sve češće meta, institucije i organizacije koje se na terenu bave trgovinom ljudima pokreću akciju podizanja svesti o tom problemu.
I to već od septembra kada se đaci vrate u školske klupe. Planirano je da do tada 80 trenera završi obuku, a onda svoje znanje prenese na 300.000 dece širom Srbije.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар