Subotički buvljak - sve i svašta, za svakog po nešto

Zbog jeftinije kupovine hrane i bele tehnike građani godinama idu Mađarsku. Međutim, poslednjih godina, zbog cene i asortimana, sve je veći broj Mađara koji pazare u Srbiji, i to na buvljacima. Najpoznatija i najposećenija je subotička pijaca "Mali Bajmok". Cene nekih proizvoda su i dvostruko niže, a zbog sve većeg broja kupaca iz zemlje i inostranstva traži se tezga više.

Na 40.000 kvadrata nađe se oko 50.000 artikala - od garderobe i obuće, preko hrane i kozmetike, do mašina i alata. Prodaje se na kilo, metar, teglu, na komad, na veliko...

Kupci iz Subotice i Novog Sada kažu da su cene od 30 do 50 odsto niže nego u gradu.

Na 1.700 tezgi i u 200 lokala zarađuje oko 2.000 poslodavaca.

"Kapa, što se kaže, malo po malo. Eto, malo preživljavamo, moramo malo dotirati platu", rekla je prodavačica Vera Bašić Pavković.

Ivana Miljković kaže da su na subotičkom buvljaku najveće gužve vikendom.

"Tada pijacu poseti više od 15.000 ljudi. Kupci dolaze iz cele Srbije, ali najveći broj njih, čak 60 odsto, je iz susedne Mađarske", dodaje Miljković.

Oni na subotičkom buvljaku kupuju i robu iz svoje zemlje jer je jeftinija. Prostor za spuštanje cena trgovcima omogućava povraćaj poreza na robu kupljenu preko granice.

"Cene su u odnosu na kvalitet robe vrlo slične kao u Mađarskoj, ali je ovde veći izbor robe", kaže jedan kupac iz Mađarske.

Objašnjavaju i da je cena neke robe ista, ali da se nešto u Subotici može naći mnogo jeftinije nego u Mađarskoj.

"Ono što ih najviše interesuje je konfekcija, odnosno sezonska odeća i obuća, sportska oprema, zatim kozmetički preparati, tehnička roba i alat", kaže Gordana Bogdanović, marketing menadžerka subotičke "Tržnice".

I na zelenoj pijaci, koja ima 150 tezgi, mušterije su uglavnom stranci.

"Zato što je tamo skuplje tri-četiri puta nego kod nas, pogotovu ove godine kada je jagoda u pitanju", ističe prodavac Božo Brešćanski.

Dodaje da stranci kupuju i za svoje potrebe, ali i da bi preprodavali.

Koliko stranci troše na subotičkom buvljaku ne zna se tačno. Ali, ako svako od njih potroši bar 30 evra, to je oko 12 miliona evra godišnje.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 15. април 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом