Transparentnost: Ispitati donacije "Jure"

Transparentnost Srbija je, povodom potvrde kompanije "Jura" da je donirala dva automobila Ministarstvu rada, zatražila od vlade, tog ministarstva i Državne revizorske institucije da ispitaju ceo slučaj.

Transparentnost traži od tih institucija da pokrenu postupak za kažnjavanje odgovornih, vrate vozila dobijena mimo zakona i pokrenu postupak za izmenu i dopunu propisa, kako bi se potpunije uredilo pitanje sukoba interesa koji nastaje u vezi sa poklonima koje primaju državni organi.

Kao je navedeno u saopštenju Transparentnosti, Insajder je objavio dopis firme "Jura" koja je potvrdila da je na zahtev Ministarstva rada donirala dva automobila.

Insajder navodi da je donacija data 2013. godine, a mediji su ovu temu otvorili nakon objavljivanja tvrdnji da se u toj firmi koja je od države dobila 25 miliona evra subvencija krše prava radnika i da Inspekcija rada ne reaguje adekvatno.

Zakon o donacijama i humanitarnoj pomoći zabranjuje da se kao donacija dodelju odnosno primaju putnički automobili, kao i usluge, novac, hartije od vrednosti, imovinska i druga prava, navodi Transparentnost.

Ta organizacija naglašava da u tom konkretnom slučaju, ne samo da je prekršeno ograničenje iz Zakona o donacijama već i da postoje i znatno ozbiljniji problemi.

"Prvo, sama situacija u kojoj jedan državni organ traži od privatne firme, koja može biti predmet inspekcijske kontrole, 'donaciju', može predstavljati po svojoj suštini iznudu mita koja se razlikuje od krivičnog dela samo po tome što korist ne stiče pojedinac nego organ. Dodatni element paradoksa unosi činjenica da država na jednoj strani novcem od poreza podstiče investitora, a sa druge strane od tog istog investitora traži vozila koja je trebalo nabaviti iz budžeta", saopštila je Transparentnost Srbija.

Sve i da 'donacija' nije bila iznuđena očigledno bi bilo, kako je navedeno, neprimereno da državni organ prima poklone od firme koju taj isti organ treba da podvrgne inspekcijskom nadzoru (Inspekcija rada, koja je u sastavu Ministarstva).

Budući da aktuelni propisi sadrže samo pravila o sukobu (privatnog) interesa državnih funkcionera i službenika sa javnim interesom o kojem treba da se staraju, a ne i o ovakvim situacijama, Transparentnost Srbija smatra da ta pitanja treba urediti.

Takođe, podseća da je neophodno da se uredi i postupanje javnih funkcionera u vezi sa prijemom poklona.

"Dodatni razlog za uvođenje preciznih zakonskih pravila jeste i činjenica da u nekim slučajevima donacije nose sa sobom i značajne skrivene troškove koji mogu višestruko da nadmaše vrednost poklona, naročito kod proizvoda čije održavanje i povezani troškovi (na primer ažuriranje softvera, servisi, nabavka specifične opreme) su veći od cene osnovnog proizvoda", navedeno je u saopštenju.

Broj komentara 0

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
utorak, 01. april 2025.
7° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom