Koliko će novi zakon pomoći žrtvama nasilja?

Zakon o zaštiti od nasilja u porodici očekuje se na jesen. Trebalo bi da omogući nadležnima da hitno iseli nasilnika iz porodičnog doma, bez obzira da li je vlasnik stana ili kuće. Ako bude usvojen, taj akt bi trebalo da garantuje bolju zaštitu žrtve nasilja.

Žrtva nasilja na ulici, nasilnik u kući – nekažnjen. Umesto toga, završiće u policijskoj stanici. Čak i zbog pretnje ili ako policija proceni da postoji rizik da nasilja u porodici eskalira.

"U policijskoj stanici će policija u roku od osam sati moći da donese rešenje da se nasilnik vrati kući ili da priđe žrtvi na 48 sati", kaže državni sekretar u Ministarstvu pravde Radomir Ilić.

Oni koji svakodnevno pomažu ženama žrtvama torture kažu – primena neće biti laka.

"Očekujemo da muškarci koji budu iseljeni iz stanova ili kuća koje su njihovo vlasništvo reaguju na razne načine što je, imajući u vidu nasilje u porodici nešto što može da se očekuje zakon predvideo i šta u slučaju da nasilnik pravi probleme", ističe koordinatorka Sigurne kuće Vesna Stanojević.

Ilić kaže da ako nasilnik prekrši bilo koju meru iz porodičnog ili iz ovog posebnog zakona, može biti odveden prekršajnom sudiji odmah i prekršajni sudija može da mu izrekne kaznu zatvora do 60 dana žalba na ovakvu odluku prekršajnog suda ne odlaže izvršenje.

Prekršajni sudija, policajac, Centar za socijalni rad, lekari, nevladin sektor – za istim stolom nedeljno će ih okupljati javni tužilac. Razmatraće sve predmete nasilja u porodici. Takvo koordinaciono telo u Zrenjaninu već postoji – postoje i rezultati. 

"Dobro pripremljene tužbe koje podnosi centar za socijalni rad ili osnovno javno tužilaštvo u Zrenjaninu što skraćuje postupak suda da ne mora službeno da pribavlja dokumentaciju tako da možemo brzo da završavamo predmete", ističe sudija Osnovnog suda u Zrenjaninu Zagorka Živankić.

Svi predmeti i sve prijave se evidentiraju, da se pod izgovorom porodične svađe ne bi ublažavala slika brutalnog porodičnog nasilja koje se ponavlja.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 31. март 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом