Panik tasteri u pojedinim zdravstvenim ustanovama

Lekarska komora Srbije obeležava 115-godišnjicu osnivanja i deceniju reosnivanja. Na svoj dan, struka je zabrinuta za zdravstveni sistem budući da je samo pet miliona stanovnika osigurano, a godišnje izdvajanje po osiguraniku iznosi oko 230 evra. Direktorka Lekarske komore Vesna Jovanović kaže za RTS da pacijenti ipak nemaju razloga za brigu. To se ne može reći i za zdravstvene radnike, čija je bezbednost ugrožena.

Vesna Jovanović je, gostujući u Dnevniku RTS-a, rekla da zdravstveni sistem decenijama funkcioniše na istom nivou izdvajanja, da su već navikli na to ali da bi trebalo razgovarati o tome da izdvajanju budu veća.

To će, nadamo se, biti onda kada i nacionalni dohodak po glavi stanovnika bude veći i kada se neka druga osiguranja uključe u zdravstveni sistem, kaže direktorka Lekarske komore.

Očekuje da će to biti predviđeno novim zakonskim rešenjima, kako bi se poboljšao nivo zdravstvene usluge.

Komentarišući izjavu premijera da će zdravstveni sistem biti jedan od prioriteta, Jovanović je rekla da je to važna izjava jer su onda velike šanse da se napravi konzistentna zdravstvena politika, što će, dodaje, biti plan kojem se teži.

Uz to, dodaje, prioritet su edikacija kadrova, kao i poboljšanje materijalnog statusa zdravstvenih radnika.

Jovanović je navela da je u protekloj godini bilo mnogo napada na zdravstvene radnike.

"Statistika pokazuje jako veliku nesigurnost zdravstvenih radnika, lekara, za svoju bezbednost i bezbednost svoje porodice. Velika većina dosta često trpi verbalne ili druge vidove atakovanja i to mora da se reši", kaže Jovanović.

Smatra da su napadi delimično uzrokovani time što se u javnosti često govori da su lekari korumpirani, nedovoljno vredni...

"Iz toga izvire jedan deo sukoba. Drugi deo izvire iz velike želje i nadanja pacijenata da mogu da dobiju više, a da im lekari to uskraćuju", kaže Jovanović.

Ističe da su u pojedinim ustanovama uvedeni panik tasteri, kao i detektori metala, kako bi se bezbednost podigla na viši nivo. U nekim zdravstvenim ustanovama postavljeni su plakati kojima se apeluje na pacijente da poštuju lekare.

"Jedan deo sukoba imamo i sa pacijentima koji su mentalno oboleli. Pokušava se i sa Ministarstvom pravde da se nešto iz domena zakona promeni da bi radnici dobili pojačanu zaštitu", kaže direktorka Lekarske komore.

Naglašava da pacijent treba da zna da zdravstveni radnik, ukoliko je u panici, ne može kvalitetno da pruži zdravstvenu uslugu.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом