ponedeljak, 09.05.2016, 19:00 -> 21:44
Izvor: RTS, Tanjug, Fonet
Svečana Akademija povodom Dana pobede
U Narodnom pozorištu u Beogradu održana je Svečana Akademija povodom obeležavanja Dana pobede nad fašizmom u Drugom svetskom ratu.
Akademiji su prisustvovali predstavnici Vlade Srbije, Vojske Srbije, Narodne skupštine, Srpske pravoslavne crkve, diplomatskog kora, predstavnici udruženja i građani opredeljeni za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije.

Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin podsetio je da je tada pobedio slobodan i hrabrar svet u kome vredi živeti i rađati decu.
Istakao je da se generacija koja je koračala 1945. zauvek upisala među pobednike i da je Srbija tada ušla u Evropu.
"Nije morala da čeka decenijama, tada se upisala među najveće i najbolje jer je izabrala da svojom žrtvom postane deo najvećih", istakao je Vulin.
Ministar je podsetio da kada je pre 71 godinu potpisan akt kojim se završava Drugi svetski rat u Evropi, svet je bio siguran da se užas neće ponoviti.
"Danas vidimo da se razbijaju ćirlične table, čujemo da u Jasenovcu i nije bilo baš toliko mrtvih, da nisu umrli od ustaške ruke, a i ako jesu, možda su umrli pravedno i sa ciljem. Stojimo iznad jama i slušamo da jame nisu dovoljno pune ili da nikada nisu bile pune", rekao je Vulin.
Vulin je kazao da građani Srbije traže od "velikih i moćnih" da budu isto toliko pravedni i da pogledaju zlo koje se neskriveno pojavljuje i kazni ga.
Kako je rekao, traži se da se ne umanjuju i ne ponižavaju jasenovačke žrtve.
"Ako ne bude bilo nikoga da govori istinu onda će Jasenovac postati radni logor, a ne najstrašnije zversko okupljalište i mesto užasa od koga ovaj narod još uvek drhti", rekao je Vulin.
Dodao je da ako ne bude više nikog da nastavi tradiciju, polaže vence i govori istinu, istina će postati oni "koji nad jamama urlaju da nisu dovoljno pune" , te da se neće razlikovati istina od laži i istorija od prekrajanje istorije.
Naglasio je i da niko nema pravo da poništi uspomenu na naše pretke i da besmislenim revizijama od kolaboracionista pravi junake, od izdajnika heroje i da dovede u sumnju ono što je generacija pobednika uradila.
Svečanoj akademiji u Narodnom pozorištu prisustvovali su predstavnici Vlade Srbije, Vojske Srbije, Skupštine Srbije, Srpske pravoslavne crkve, diplomatskog kora, udruženja i građani.
Organizator akademije je vladin Odbor za negovanje tradicije i oslobodilačkih ratova.
Dan pobede nad fašizmom u Drugom svetskom ratu obeležava se u znak sećanja na 9. maj 1945. godine, kada je u Berlinu nešto posle ponoći 8. maja, odnosno prvih minuta 9. maja 1945. godine, potpisana bezuslovna kapitulacija nacističke Nemačke.
U ime Nemačke akt je potpisao feldmaršal Vilhelm Kajtel, u ime Sovjetskog Saveza maršal Georgij Žukov, a u ime zapadnih saveznika britanski vazduhoplovni general Artur Teder.
Time je formalno završen Drugi svetski rat u Evropi, ali su ostaci nemačkih trupa još nekoliko dana davali otpor, između ostalih i u Jugoslaviji (do 15. maja).
U ratu koji je trajao nešto manje od šest godina, učestvovala je 61 država i oko 110 miliona vojnika, a poginulo je između 55 i 60 miliona ljudi, a njih oko 35 miliona je ranjeno.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 0
Pošalji komentar