Naučnici između vladinog čekića i nakovnja ministarstva

Konkurs za naučnoistraživačke projekte i dalje je predmet sporenja resornog ministarstva i dela akademske zajednice. Istraživači iz instituta imaju primedbe na propise zbog kojih bi, kažu, mnogi mogli da ostanu bez plate. Umešala se Vlada Srbije sa predlogom da konkurs poništi. U resornom ministarstvu tvrde da prijave stižu neometano i da bi poništavanje konkursa izazvalo katastrofalne posledice na naučnu zajednicu.

Ne samo sa suprotnih strana ulice, Ministarstvo prosvete i Vlada Srbije su i suprotstavljenih stavova o konkursu za naučnoistraživačke projekte. Resor insistira da se prijavljivanje koje traje već dve nedelje okonča. Vlada bi da ga poništi, pa sve ispočetka. U sredini su istraživači – naučnike u institutima, kažu, trebalo bi institucionalno i finansirati, a ne po projektu.

"Svesni smo da za to treba više para, ali je možda na ovom ministru bilo da ako već nije uspeo na vreme da realizuje raspisivanje konkursa da se možda malo bolje potrudio, da je nabavio više novca za nauku", poručuje Sindikat zaposlenih u naučnoistraživačkoj delatnosti Đurđica Jovović.

Ministar je dobio podršku. I predsednik SANU i rektor Beogradskog univerziteta veruju u cilj konkursa – da se umesto što većeg broja projekata, finansiraju što kvalitetnije ideje.

Državna sekretarka u Ministarstvu prosvete Vera Dondur napominje da će se resorno ministarstvo povinovati ukoliko Vlada poništi konkurs. Mislim da to ne bi bilo dobro za naučnu zajednicu, dodaje Dondur.

Nije dobar propis na koji naučna zajednica ima 30.000 primedbi, a od njega im zavisi zarada. Kažu, njime bi bili oštećeni posebno mladi istraživači i rukovodioci projekata.

Đurđica Jovović ističe da naučnici-istraživači traže da im zarade budu izjednače sa zaradama na univerzitetu i da im to bude startna osnova za dalje nagrađivanje za rad na projektima.

Uprkos protivljenju, u resorno ministarstvo je stiglo skoro 850 prijava, a konkurs traje do sredine maja. Po prethodnom konkursu novac je dobilo 770 projekata.

Na primedbe da su bez Nacionalnog saveta, koji još nije formiran, usvojeni dokumenti nezakoniti, ministarstvo odgovara da je pokrenulo proceduru da institucije koje treba da predlažu članove tog tela, to učine, ali da to ne može da traje kratko. "Kada smo dobili predloge mi smo uputili Vladi, došli su izbori, koji su neke procese ubrzali a neke usporili", napominje Vesna Dondur.

I naučnici i ministarstvo sada čekaju odluku Vlade u tehničkom mandatu. U predlogu rešenja kojim bi konkurs bio poništen stoji da je mimo zakona i Ustava, te da bi postojeće finansiranje trebalo da se nastavi do kraja godine. Ministarstvo je dobilo i rok od 90 dana da otkloni nedostatke.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом