среда, 20.04.2016, 23:00 -> 23:06
Извор: РТС
Kupovina preko društvenih mreža, ko gubi a ko dobija
Društvene mreže često su platforma za nelegalno poslovanje. Prodaju se i hrana i lekovi sumnjivog porekla koji mogu da ugroze zdravlje korisnika ili da ga makar dovedu u zabludu. Gubi i država i konkurencija koja plaća sve poreze. Inspekcije konrtolišu, ali i dalje, nedovoljno.
Minus porez plus besplatna reklama na društvenim mrežama jednako je siva onlajn ekonomija. Na internet buvljaku, pored domaćih kolača, čudotvorni lekovi, hrana za bebe, dijetetski proizvodi - stvarnost preslikana u virtuelnom svetu, još slabije kontrolisana od originala.
"Vi sami birate gde ćete da kupite robu, na sajtovima koji su pouzdani, gde gomila ljudi kupuje, koji imaju reference, ili na improvizovanim buvljačkim internet tezgama", kaže Zoran Torbica sa blogomania.com
Sa prašnjavih onlajn rafova sve više se nelegalno trguje suplementima - dodacima ishrani koje najčešće koriste sportisti i rekreativci. Zbog niže cene, ne postavljaju pitanja koja muče legalne proizvođače i prodavce.
"Da li su kontaminirani, da li su pravilno skladišteni, da li su proizvedeni po dobrim proizvođačkim standardima, da li su mikrobiološki ispitani, ne znamo da li poseduju teške metale u sebi - jednostavno nemamo nikakvu kontrolu", kaže Igor Špadijer iz Grupacije proizvođača, uvoznika i distributera suplemenata pri PKS.
Kontrola je stroga, a bezbednost garantovana kada je proizvođač ili prodavac registrovan. Kako u radnji, tako i na mreži.
"Prolaze strogu kontrolu više institucija, između ostalog, Farmaceutskog fakulteta u Beogradu ili u Novom Sadu i imaju analizu zdravstvene ispravnosti jednog od pet instituta i zavoda. Sanitarni inspektori vrše na licu mesta kontrolu proizvodnje i primene HASAP sistema", kaže Goran Stojković iz Sektora za inspekcijske poslove pri Ministarstva zdravlja.
Da kontrolišu nelegalne sanitarni inspektori tek se spremaju. I u veterinarskoj inspekciji koja kontroliše hranu životinjskog porekla priznaju - nemaju dovoljno IT stručnjaka, ali se trude. Sredinom februara sprečili su ilegalnu prodaju hrane za kućne ljubimce preko društvenih mreža.
"Jednu osobu iz Novog Sada koja se neskriveno reklamirala da proizvodi hranu za kućne ljubimce od ko zna kakvih sirovina mi smo procesuirali, kaže Zoran Ivanović, načelnik Veterinarske inspekcije.
Stručnjaci nemaju razumevanja za opravdanja inspektora.
Zoran Toribica kaže da ti inspektori isto koriste internet kao i šverceri.
"Zakoni na internetu su u stvari preslikani zakoni onoga što važi u stvarnom svetu, sve što važi u stvarnom svetu, važi i na internetu i prekršaji i pravila", kaže Torbica.
"Mora da se formira moderna služba koja će se baviti time, ovako mi možemo da ukazujemo na problem i da slušamo kako država nema resusre da to reši", smatra Špadijer.
A ako one koji se skrivaju iza internet trgovine, misleći da ih niko ne gleda, prijavite, tezgu će im za početak oduzeti fejsbuk.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар