Grad jači od raketa

Sezona protivgradne odbrane u Srbiji počela je 15. aprila. Ove godine za nju je izdvojeno 370 miliona dinara. To znači da se svaki hektar poljoprovrednog zemljišta brani sa 0,7 evra, umesto optimalna dva. Poljoprivrednicima je, kažu, dosta gledanja u nebo i zato od države očekuju da reaguje brže nego prethodnih godina.

Za pet hektara voća Vojkan Tomić iz Miokovaca kod Čačka strahuje svakog proleća. Svega nekoliko sati pre početka sezone protivgradne odbrane, njegov kraj zadesilo je veliko nevreme. Srećom, bez većih posledica.

"Moje mišljenje ispred udruženja Miokovačke kajsije je da bi protivgradna zaštita trebalo da krene 1. aprila i da se završi 31. oktobra jer se mnogo klima promenila i više se ne zna kada će da padne grad", kaže voćar iz Miokovaca Vojkan Tomić.

Da sezona počne ranije nema računice, objašnjavaju nadležni. Od planiranih 1.600 za sada je aktivirano 1.200 protivgradnih stanica širom Srbije, a svaka od njih ima po šest raketa - upola manje od potrebnog.

Načelnik službe protivgradne zaštite RHMZ Zoran Babić rekao je da ovakvi sistemi i kad su potpuno spremni, i kad bi bilo u ovom trenutku 12 raketa po stanici, efikasnost je negde na nivou 70 odsto preventivne zaštite. Prema njegovim rečima, ovo nisu sistemi koji mogu da pruže stopostotnu zaštitu.

Kada nauka ne može, poljoprovredni proizvođači treba da misle unapred, savetuju stručnjaci.

Agroekonomista Drago Cvijanović rekao je da bi bilo dobro da se kroz razne mere agrarne politike stimuliše da naši poljoprivredni proizovođači osiguraju useve s jedne strane, i s druge strane da pokušaju da obezbede protivgradnu zaštitu kada su u pitanju mreže za voće i vinovu lozu, i naravno intenzivnu proizvodnju povrća.

Za srpskog domaćina, međutim, osiguranje je prevelika stavka. Od preko 600.000 registrovanih poljoprivrednih gazdinstava u Srbiji svega dvadesetak hiljada plaća polisu. Ipak, sa porastom rizika, raste i broj osiguranih.

"Naši ljudi prate te promene i vrlo su informisani o tome i prilikom svake najave da će dolaziti do elelmentarnih nepogoda u bilo kom obliku i bilo kom vremenskom periodu to automatski na drugoj strani povećava interesovanje za kupovinu proizvoda osiguranja", kaže Rade Badža iz "Dunav osiguranja".

Većoj bezbednosti useva i zasada trebalo bi da doprinese i modernizacija protivgradnog sistema. Ove godine biće testirano prvih 30 automatskih lansera.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 13. април 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом