Nestanak osobe dovoljan alarm za hitnu potragu

U protekloj nedelji policija je pronašla tela još dve osobe čiji je nestanak prijavljen. Stručnjaci kažu da od toga ko je i gde nestao zavisi način potrage. Brzina reagovanja je najbitnija posebno ako je reč o deci. Organizaciji ASTRA, koja se bavi borbom protiv trgovine ljudima, godišnje se prijavi više od 500 nestanaka dece.

Mlađa deca zalutaju, a starija odlaze uglavnom zbog svađe sa roditeljima, podaci su Astre. Kažu da se to često dešava pred kraj polugodišta ili školske godine.

Katarina Ivanović iz organizacije ASTRA keže de je nebitno da li je u pitanju povratnik, odnosno dete koje nekoliko puta beži od kuće i ako se zna da su prethodni put bile neke male nesuglasice i ako se zna da će se dete vratiti, to ne znači da za detetom ne treba da se krene u potragu.

Prema njenim rečima, deca su najosetljivija kategorija društva.

Soba, stan ili kuća važni su izvori informacija o namerama neke osobe. Inspektori popisuju sva mesta koja je ta osoba posetila i ljude s kojima se videla.

Zoran Đurđević iz Kriminalističko policijske akademije rekao je da je brzina reakcije najbitnija svakako naročito ako je u pitanju dete koje ima do 10 odnosno do 14 godina s obzirom na to da je njigova mogućnost za snalaženje u datim situacijama dosta manja.

Praksa je pokazala da porodica i prijatelji nekada prećute pojedine podatke želeći da sačuvaju najbolju sliku o svom detetu. To može da uspori potragu.

"Roditelji često ne prepoznaju najavu za samoubistvo koja može biti česta priča o smrti, oni to mogu da shvate, prokomentarišu na način da dete želi da postigne neki cilj da skrene pažnju, međutim, za to dete je to poslednji alarm", kaže Đurđević.

Igor Jurić, predsednik fondacije "Tijana Jurić" kaže da bez obzira što je možda postojalo nekih problema unutar same porodice, što je bilo možda nekih nerasčišćenih računa ili svega ostalog, mi ne smemo da zanemarimo činjenicu da je dete nestalo.

Otac Tijane Jurić, devojčice koja je pre dve godine pronađena mrtva posle višednevne potrage, kaže da se angažovanje policije u slučajevima nestanka, posle tog događaja promenilo i ubrzalo.

"Mi kao fondacija ćemo se zalagalti za jedan sistem obaveštavanja amber-alert koji u slučaju nestanka makloletnih lica reaguje zaista fantastično i u 90 posto slučajeva kada se taj alarm upali dete je spaseno", kaže Jurić.

Reč je o posebnom sistemu uzbunjivanja koji podrazumeva prekidanje televizijskih i radio programa sa informacijom o nestanku deteta.

Fotografija deteta i detalji gde je poslednji put viđeno objavljivali bi se i na bilbordima, bankomatima, video-bimovima.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 18. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом