Kako stati na put javnim pozivima na smrtonosnu vožnju?

Da li video-snimci brzih vožnji postavljeni na razne tipove društvenih mreža mogu biti predmet interesovanja tužilaštva i policije – to je aktuelna polemika nadležnih i onih koji promovišu taj opasni avanturizam. Njegovom popularizacijom, može se uticati na ostale učesnike u saobraćaju što može biti fatalno, posebno za mlade vozače. Stručnjaci napominju da policija i tužilaštvo u razvijenijim zemljama Evropske unije odmah reaguju, tako da je takvih snimaka iz Evrope veoma malo. Njima se obično hvale balkanski narodi i Rusi.

"Obrenovačkim putem 250 kilometara na sat, a Ibarskom i 300", "Trka 'audija' i 'kavasakija'" – mogući su nazivi video-klipova koje gledate a koji su na našim portalima. U njima se veliča brzina i navodna veština bez ikakvog upozorenja, i mladi koji tek ulaze u saobraćaj podstiču na još luđe poteze.

Do sada su to činili anonimni pojedinci, ali odskora poznate ličnosti pozivaju da se oprobate u vožnji 300 na sat i to i u zemlji, ali i u inostranstvu.

Policije u Evropskoj uniji odavno imaju pregled šta se postavlja na društvene mreže, tako da oni koji misle da je u Nemačkoj dozvoljeno da se auto-putem vozi 290 kilometara na sat, mogu uskoro biti iznenađeni kada ih na nekom graničnom prelazu sačekaju poternica i visoka kazna.

"Policija i tužilaštvo imaju svoje naloge na Tviteru i Fejsbuku i preko toga prate kako se ponašaju učesnici u saobraćaju i na osnovu toga reaguju protiv onih koje pozivaju na nezakonito ponašanje i preduzimaju određene mere", kaže Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja.

Na našim mrežama dominiraju vozači motora koji obaraju brzinske rekorde i upućuju izazove mlađim i neiskusnijim kolegama. Vidljivost je ovde mala jer se prekršioci kriju iza kaciga i oznaka na motoru, ali su posledice fatalne.

"To kačenje video-klipova će verovatno sutra nekog dovesti u opasnost. Neka porodica će možda izgubiti dete. To je jako sebično. Zato pre nego što se tako nešto postavi treba dobro da se razmisli. To svako podleže moralnoj odgovornosti, a sigurno i krivičnoj", upozorava Vladimir Jeftić, predsednik Asocijacije za bezbednost motociklista.

I naše tužilaštvo trebalo bi da reaguje na takve pojave, kažu u Asocijaciji za motocikliste i dodaju da treba posebno obraditi video-snimke kojima se veliča pijanstvo i bahatost u saobraćaju.

Toliko ima snimaka na društvenim mrežama, a naročito u toku letnje sezone, da se pojednici i ne kriju od kamere, a najnoviji javni poziv da se uživa u brzinama iznad 250 kilometara na sat koji dolazi preko tabloida samo je opomena da se nešto hitno mora promeniti. 

Број коментара 11

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом