четвртак, 07.04.2016, 11:29 -> 14:31
Извор: РТС
Kako stati na put javnim pozivima na smrtonosnu vožnju?
Da li video-snimci brzih vožnji postavljeni na razne tipove društvenih mreža mogu biti predmet interesovanja tužilaštva i policije – to je aktuelna polemika nadležnih i onih koji promovišu taj opasni avanturizam. Njegovom popularizacijom, može se uticati na ostale učesnike u saobraćaju što može biti fatalno, posebno za mlade vozače. Stručnjaci napominju da policija i tužilaštvo u razvijenijim zemljama Evropske unije odmah reaguju, tako da je takvih snimaka iz Evrope veoma malo. Njima se obično hvale balkanski narodi i Rusi.
"Obrenovačkim putem 250 kilometara na sat, a Ibarskom i 300", "Trka 'audija' i 'kavasakija'" – mogući su nazivi video-klipova koje gledate a koji su na našim portalima. U njima se veliča brzina i navodna veština bez ikakvog upozorenja, i mladi koji tek ulaze u saobraćaj podstiču na još luđe poteze.
Do sada su to činili anonimni pojedinci, ali odskora poznate ličnosti pozivaju da se oprobate u vožnji 300 na sat i to i u zemlji, ali i u inostranstvu.
Policije u Evropskoj uniji odavno imaju pregled šta se postavlja na društvene mreže, tako da oni koji misle da je u Nemačkoj dozvoljeno da se auto-putem vozi 290 kilometara na sat, mogu uskoro biti iznenađeni kada ih na nekom graničnom prelazu sačekaju poternica i visoka kazna.
"Policija i tužilaštvo imaju svoje naloge na Tviteru i Fejsbuku i preko toga prate kako se ponašaju učesnici u saobraćaju i na osnovu toga reaguju protiv onih koje pozivaju na nezakonito ponašanje i preduzimaju određene mere", kaže Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja.
Na našim mrežama dominiraju vozači motora koji obaraju brzinske rekorde i upućuju izazove mlađim i neiskusnijim kolegama. Vidljivost je ovde mala jer se prekršioci kriju iza kaciga i oznaka na motoru, ali su posledice fatalne.
"To kačenje video-klipova će verovatno sutra nekog dovesti u opasnost. Neka porodica će možda izgubiti dete. To je jako sebično. Zato pre nego što se tako nešto postavi treba dobro da se razmisli. To svako podleže moralnoj odgovornosti, a sigurno i krivičnoj", upozorava Vladimir Jeftić, predsednik Asocijacije za bezbednost motociklista.
I naše tužilaštvo trebalo bi da reaguje na takve pojave, kažu u Asocijaciji za motocikliste i dodaju da treba posebno obraditi video-snimke kojima se veliča pijanstvo i bahatost u saobraćaju.
Toliko ima snimaka na društvenim mrežama, a naročito u toku letnje sezone, da se pojednici i ne kriju od kamere, a najnoviji javni poziv da se uživa u brzinama iznad 250 kilometara na sat koji dolazi preko tabloida samo je opomena da se nešto hitno mora promeniti.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 11
Пошаљи коментар