Читај ми!

Čovek koji je pucao na nemačku podmornicu

Ilija Gojković je jedini srpski general koji je poginuo u Prvom svetskom ratu. Poginuo je 1917. godine kod obala Sicilije kada su ga usmrtili hici iz nemačke podmornice, na koju je prethodno otvorio vatru iz pištolja.

Iako je vojevao u šest ratova, protiv Turske, Bugarske, Austrougarske i Nemačke, general Ilija Gojković, komandant Moravske divizije, imao je najvažniju bitku u Sredozemnom moru, nedaleko od Sicilije.

Posle povlačenja preko Albanije i dolaska na Krf, Gojković je teško oboleo i prebačen je na lečenje u Francusku, objašnjava potpukovnik Slobodan Đukić, istoričar i profesor na Vojnoj akademiji, u emisiji „Dozvolite...".

U Francuskoj, general Gojković se oporavio. Ukrcavši se na saveznički brod, sa još ranjenika koji su bili na oporavku, zaplovio je put Soluna, kako bi se vratio na front.

Februara 1917. godine u blizini Sicilije brod je potopila nemačka podmornica i poslala čamce za spasavanje.

„General Gojković je bio među preživelima, ali je odbio poziv komandanta nemačke podmornice da se preda. Izvadio je pištolj i otvorio vatru na podmornicu. Nemci su nekoliko trenutaka zbunjeno posmatrali ovaj čin, a zatim uzvratili paljbom i usmrtili generala, koji je i sahranjen u vodama Sredozemnog mora", objašnjava profesor Slobodan Đukić, koji je istraživao lik i delo generala Ilije Gojkovića.

Strog i hrabar vojskovođa

Đukić ukazuje i na to da, iako ga ponekad ostavi na margini, istorija generala Iliju Gojkovića pamti kao strogog, uticajnog i pre svega hrabrog vojskovođu.

„U vojsku je stupio dobrovoljno, kao šesnaestogodišnjak sa završena dva razreda realne gimnazije i postupno je napredovao. Godine 1876. unapređen je u čin potporučnika. U srpsko-turskom ratu 1877-1878. komandovao je bataljonom", objašava Đukić.

Gojković je napredovao postupno, od redova do generala. Propisi srpske vojske u to vreme dozvoljavali su dobijanje oficirskog čina bez završenih vojnih škola.

Jedini srpski general u balkanskim ratovima i Velikom ratu koji nije završio vojne škole bio je general Ilija Gojković. U čin generala unapredio ga je kralj Milan Obrenović, što Gojkoviću jedno vreme nije išlo na ruku.

„Kralj Aleksandar, oženivši se Dragom Mašin, raspušta sve komandante vojske kralja Milana, pa tako i Iliju Gojkovića, ali se posle Majskog prevrata njegovo vojno napredovanje nastavlja", dodaje profesor Đukić, koji je inače istraživao lik i delo srpskog generala.

Ministar vojni

General Gojković je u vladi Nikole Pašića 1910. godine postao ministar vojni, a u osvit balkanskih ratova komandant Moravske divizije prvog poziva.

U Kumanovskoj bici general Ilija Gojković komanduje desnim krilom srpske vojske, a u bici kod Bitolja sa Moravskom divizijom drugog poziva zauzima Oblakovski vis, primoravši turski garnizon na povlačenje.

Moravska divizija prvog poziva ističe se i u Bregalničkoj bici, u Drugom balkanskom ratu.

Gojković je sa svojom Moravskom divizijom nastavio vojevanje u Velikom ratu, a njegovi vojnici u Cerskoj bici zauzimaju vrh Iverka, pa austrougarske snage bivaju primorane na povlačenje. Na Drini je neprijatelj zadržavan i nije mu dozvoljavano da lako prodre na srpsku teritoriju.

Tokom Kolubarske bitke, Moravska divizija je na tim položajima imala 4.000 poginulih, ranjenih i nestalih, što je trećina ukupnog sastava divizije.

I privatni život generala Gojkovića privlači pažnju. Imao je petoricu sinova i četiri kćeri, a poznato je da njegov najstariji sin Vojislav, kao pripadnik organizacije „Crna ruka", biva osuđen u Solunskom procesu.

Danas se generala Gojkovića sećamo prilikom obeležavanja godišnjice formiranja slavnog Gvozdenog puka, koji se nalazio u sastavu Moravske divizije prvog poziva, kojom je naš general komandovao.

Takmičenje u daljinskom jahanju na Ljubičevskim konjičkim igrama nosi njegovo ime, a ulica generala Ilije Gojkovića postoji u Nišu, Paraćinu i Požarevcu.

Piše Jelena Sević 

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 26. децембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње