уторак, 11.03.2014, 12:32 -> 13:33
Počela obnova zgrade Beogradske zadruge
Obnova zgrade Beogradske zadruge u Karađorđevoj ulici je počela, a radovi će biti finansirani iz donacije vredne dva miliona evra koju je obezbedio arapski investitor "Beograda na vodi", rekao sekretar Privremenog organa Beograda Goran Vesić.
Sekretar Privremenog organa Beograda Goran Vesić rekao je da je počela obnova zgrade Beogradske zadruge u Karađorđevoj ulici, a da će se radovi finansirati iz donacije vredne dva miliona evra, koju je obezbedio arapski investitor "Beograda na vodi".
On je nakon obilaska zgrade rekao da su radovi na rekonstrukciji "čuvene" Beogradske zadruge počeli juče, kao i da imaju posebnu simboliku.
"Ovaj dan ima simboliku. Mi počinjemo obnovu Beogradske zadruge u trenutku kada je u Kanu svetska premijera projekta Beograd na vodi, a taj sajam nekretnina u Kanu je najveći u svetu", rekao je Vesić.
On je napomenuo da je predsednik Privremenog organa Siniša Mali u Kanu, te da je projekat Beograd na vodi "trenutno najveći hit i najveći projekat koji se predstavlja na tom sajmu".
Prema njegovim rečima, u okviru samog projekta "Beograd na vodi" deo grada oko Karađorđeve ulice će uglavnom biti restauriran i onda će to ponovo postati jedna od najlepših ulica u gradu.
"Na ovaj način pokazujemo kako će ovaj deo grada da se promeni. Ovo pokazuje koliko će Beograd na vodi promeniti grad, ne samo u smislu izgradnje novih objekata, nego i u smislu restauracije naše istorije, kulturnih objekata i mogućnosti da uz pomoć tih para koje će doći u Beograd, uz izgradnju ovog velikog projekta, obnovimo nešto što sami nismo mogli godinama", naveo je Vesić.
On je dodao da su poslednji radovi na zgradi bili 1983. godine, da je objekat u jako lošem stanju jer su, zbog lokacije, temelji pod vodom, a da je restauracija pravi primer kako će se grad menjati tokom projekta "Beograd na vodi".
Govoreći o istoriji zgrade, Vesić je rekao da je ona završena 1907. godine, a započeta 1905. godine i da je bila zgrada Beogradske zadruge koja je osnovana u drugoj polovini 19. veka i služila za pomoć stanovnicima srednjeg staleža da dobiju kredite po povoljnijim uslovima.
On je dodao da je Upravni odbor zadruge odlučio da, iako je centar tadašnjeg Beograda bila ulica Kralja Petra, u Karađorđevoj ulici napravi svoju zgradu zbog ideje da će se Beograd pre ili kasnije spustiti na reku, što se danas i dešava.
Vesić je rekao i da se zgrada nalazi na mestu nekadašnje male pijace, i da kao takva ima svoju simboliku, jer reprezentuje ideju spuštanja Beograda na reku.
"Zato sam veoma ponosan što smo ovu predivnu zgradu počeli da obnavljamo, a da bismo je obnovili dobili smo donaciju investitora Beograda na vodi od dva miliona evra čime i sami investitori pokazuju nameru, ne samo da grade nešto novo u Beogradu, nego i da obnavljaju zgrade i naše stare kulturne vrednosti", rekao je Vesić.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар