Manastir u Meljinama između neba, zemlje i mora čuva tragove Svetog Save

Hiljade Novljana je u protestnim litijama, zbog Zakona o slobodi veroispovesti koji smatraju neustavnim i diskriminatorskim. Iz grada stižu do manastira Savina u Meljinama, mestu koje čuva tragove Svetog Save. Tu je crkva, za koju predanje kaže da joj je temelje osveštao prvi srpski arhiepiskop i Savin krst, od gorskog kristala, u nemirnim i teškim vremenima, pohranjen nad obalom mora.

Nad ulazom u Bokokotorski zaliv, manastir Savina, između neba, zemlje i mora, postojano, vekovima svedoči o suštini pravoslavlja, koje se u Savinom imenu i delu ogleda.

38424114
38424114 Pripremila Jelena Božović

"Sveti Sava bio izmiritelj, prosvetitelj, znači sve su to izvori ljubavi božje. A ljubav božja jeste Hristos, sami bog", rekao je iguman Makarije.

Crkva Svetog Save je iz 13. veka - podignuta na temeljima starijeg hrama, predanje kaže da ju je osveštao Sveti Sava i posvetio Svetom Savi Osvećenom.

Manastirski kompleks čine još dve crkve: mala, sa fresko-natpisom iz 1831. koji njenu izgradnju smešta u 1030. godinu i velika, takođe posvećena Uspeniju Presvete Bogorodice, iz 18. veka.

U izuzetnoj manastirskoj riznici, najstariji i najdragoceniji je krst Svetog Save, iz 1219. od gorskog kristala, okovan srebrom i zlatom.

"Ovde je osnovao Zetsku episkopiju u Stonu, i po predanju, moguće je da je taj krst, od tada ovde, u Savini, da se čuva. Drugo predanje govori da je moguće da je došao sa doseljavanjem kaluđera iz manastira Tvrdoš, kada su pod pritiskom Turaka 1693-1694. prešli ovde, u manastir Savinu, a do Tvrdoša, moguće da je taj krst došao čak iz Mileševe", ispričao je iguman Makarije.

U velikoj crkvi je i čudesna ikona Majke Božje, a tu se čuva i deo moštiju - ruka carice Jelene, supruge cara Dušana. U manastirskom arhivu su vredne povelje, Krmčija - zakonopravilo Svetog Save, ovde je grob Njegoševog učitelja, jeromonaha Josifa Tropovića...

Posle službe u ovom manastiru, krenuo je, ka Marselju, na svoje poslednje putovanje, kralj Aleksandar Karađorđević, a njegov potpis, poslednji, sačuvan je u manastirskoj knjizi.

I savinska istorija i sva tri manastirska hrama, ne svedoče samo trajanjem o snazi i temeljima Srpske pravoslavne crkve. Njihov zavet živi u narodu.

Zato, Savina, vekovima ugneždena u Savinskoj dubravi, slovi za "pravoslavnu dušu Boke".

Broj komentara 1

Pošalji komentar
(sreda, 12.feb.2020 18:21)
anonymous

Kakva istorija!

Prelepo!

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Zaključano: Otključajte povlačenjem strelice u desno ...
nedelja, 06. april 2025.
7° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom