понедељак, 23.12.2019, 08:01 -> 20:25
Извор: РТС
Advokat SPC: Zakon o slobodi veroispovesti krši preporuke Venecijanske komisije
Ove nedelje pred poslanicima Skupštine Crne Gore trebalo bi da se nađe Zakon o slobodi veroispovesti. Reč je o zakonu kojem se oštro protivi pravoslavna Mitropolija crnogorsko-primorska i traži bezuslovno zakonsko i ugovorno priznanje i uvažavanje. Na saboru u Nikišiću, održanom pre dva dana zatraženo je i donošenje zakona o restituciji i pravednoj nadoknadi bespravno oduzete crkvene imovine i odustajanje od novog otimanja imovine crkvama i verskim zajednicama. Gostujući na RTS-u, pravni zastupnik Sinoda Srpske pravoslavne crkve Minja Nikolić kaže da su predlogom zakona prekršene preporuke Venecijanske komisije i da se srpska crkva dovodi u neravnopravni položaj sa drugim verskim zajednicama.
Svojevrstan odgovor na zahteve Mitropolije upućen je na zvaničnom tviter nalogu Vlade Crne Gore. Navedeno je pet objava koje su nazvane "pet mitova o zakonu o slobodi veroispovesti".
Advokat Minja Nikolić je rekao da ne bi ulazio u to zašto je vlada Crne Gore izlazila s tim, jer su, kako je naveo, o tome već rekli u predlogu zakona.
"Ali, takođe, Venecijanska komisija je o tom predlogu zakona rekla da je trebalo mnogo toga drugačijeg napraviti. Mislim da je tu osnovni problem o kome treba da razmišlja i vlada Crne Gore i javnost i svi drugi", kazao je Nikolić.
I sam odbor skupštine Crne Gore rekao je da se takav predlog zakona ne slaže sa Ustavom.
"Videćemo sutra šta će reći odbor. Ovo je pravna stručna služba odbora rekla. Radi se o tome da postoje očigledna odstupanja od stavova Venecijanske komisije. A tu ima veoma ozbiljnih stvari. Jedna od tih stvari je da se konstatuje da su druge verske zajednice, sem SPC-a, zaključile bilateralne sporazume sa vladom Crne Gore 2011. godine. Samo Srpska pravoslavna crkva nije. SPC je predlagala da i ona zaključi takav sporazumm, ali vlada se o to oglušila. Tema u tim sporazumima je imovinski status", naveo je Nikolić.
"Izostao konstruktivni demokratski dijalog"
Prema njegovim rečima, nekim verskim zajednicama, sa kojima su zaključeni ugovori, se garantuje pravo na imovinu.
"Tu je problem, a onda to lančano znači da je taj predlog zakona u suprotnosti i sa Ustavom Crne Gore, jer pokazuje neravnopravan odnos između crkava i verskih zajednica na štetu Srpske pravoslavne crkve. Povređeno je i ustavno načelo zabrane diskriminacije opet na štetu SPC-a, kao i ustavom zajamčeno pravo da se svima nudi jednaka zaštita prava", istakao je Nikolić.
U predlogu se, kako je napomenuo, nigde ne kaže da se to odnosi na SPC, ali po svemu se vidi da je tu nekako potisnuta Srpska pravoslavna crkva u podređeni položaj.
"Suština je u tome da je izostao konstruktivni demokratski dijalog. Na to je ukazala i katolička crkva i papa Franja. Nije bilo učešća crkava u fazi koja prethodi predlogu zakona, a to je javna rasprava. Ona je delimično održana, ali po prethodno datom predlogu. Ovaj novi predlog koji je došao tri ili četiri godine kasnije ima posebno važnih izmena koje se odnose na status imovine", rekao je Nikolić.
Glasanje u četvrtak
U utorak zaseda zakonodavni odbor skupštine Crne Gore, a u četvrtak glasanje o predlogu zakona.
Na pitanje šta ukoliko predlog zakona prođe odbor, i šta bi to značilo za Srpsku pravoslavnu crkvu Nikolić kaže da postoji dilema da li da se ide putem sporazuma sa svim crkvama i verskim zajednicama i sa SPC, ili da se ide putem da se svesno krši sopstveni ustav, ali i preporuke i stavovi Venecijanske komisije.
"Ta dilema stoji pred Crnom Gorom i mislim da će biti dovoljno razuma da se tome pristupi na način koji je najmudriji", naveo je Nikolić.
"Jednostavno izostavljen je postupak, nema postupka u kome se utvrđuje pravo države. Taj postupak se ne podrazueva, on mora biti propisan. Takođe, nema omogućavanja učešća u postupku uknjižbe. Ona je pravolinijski sprovedena kao po naredbi i to isključuje mogućnost da mogu zaštititi svoja prava u samom postupku. Posebno smatram da je tu ugrožena Srpska pravoslavna crkva", zaključio je Nikolić.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар