четвртак, 20.06.2019, 21:03 -> 21:10
Извор: Танјуг
Lajčak: Situacija u BiH je ozbiljna, podseća na krizu iz 2010.
Predsedavajući OEBS-u i ministar spoljnih poslova Slovačke Miroslav Lajčak,tokom posete Sarajevu izjavio je da je "situacija u BiH ozbiljna i da podseća na krizu iz 2010. godine, ali su njeni razlozi složeniji".
Lajčak kaže da je upozoravao u više navrata i na mnogim međunarodnim forumima da je potrebno više i saosećajnije posvetiti se BiH.
"Kao neko ko poznaje BiH i kao uvereni pristalica EU, apelovao sam na potrebu da se integracija EU vrati u fokus pažnje. Glavni instrument u tom pogledu bilo je mišljenje Evropske komisije. Očigledno da se to nije dogodilo i čini se da je mišljenje EK još više podelilo narode i političare u zemlji", rekao je Lačak za Kliks.
Lajčak dodaje da želi da veruje da će se otvaranjem pristupnih pregovora sa Severnom Makedonijom i Albanijom poslati jasan signal da EU zna ceniti one koji to zaslužuju.
"U slučaju BiH takođe se mora videti da je za dobijanje statusa kandidata potrebno minimalno pokazati volju i sposobnost da ispuni 14 preporuka i zaključaka EK. Ipak, neću biti daleko ako kažem da izostanak partnera u BiH, novog Saveta ministara i funkcionalnog parlamenta ne pomaže onima koji još uvek smatraju politiku proširenja najjačim i najuspešnijim instrumentom stabilizacije i transformacije Unije, kazao je on.
Odgovarajući na pitanje u kojoj meri je Evropska unija zbog više kriza, a prvenstveno Bregzita i migrantske krize, zainteresovana za proces proširenja na zapadni Balkan, Lajčak kaže da on oseća da ponestaje entuzijasta u vezi s politikom proširenja u Uniji.
"Proširenje je pokretačka snaga politike podrške procesa transformacije i reformi. Mi nemamo alternativu ovome, a međusobno okrivljavanje zbog oklevanja u ispunjenju obećanja nam neće pomoći. Ko želi ući u Evropsku uniju, mora proći bolan put reforme, u tome se ništa nije promenilo, čak ni očekivanje odlaska prvog člana EU" kazao je Lajčak.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар