Kažnjen zbog isticanja albanske zastave na tvrđavi u Ohridu

Na Samuilovoj tvrđavi u Ohridu juče je postavljena velika albanska zastava zbog čega je vođu kosovske folklorne grupe "Arbreš" Gjerga Prekocaja ohridski sud osudio na pet godina zabrane ulaza u Severnu Makedoniju, prenose makedonski mediji.

Predsednik makedonskog Sobranja Taljat Džaferi smatra da je to stroga kazna i za TV 21 kaže, s obzirom na to da su počinioci tog prekršaja, prema zakonima Severne Makedonije, kulturno-umetnički radnici, da je kazna trebalo da bude znatno blaža.

Vođa kosovske folklorne grupe Gjerga Prekocaj u intervjuu za agenciju INA kaže da je zastavu postavio na albanskoj zemlji.

"Zastavu Albanije smo postavili na istom mestu na kom je bila u vreme Skenderbega, koji je branio albanske zemlje", rekao je Prekocaj.

Istakao je da je presrećan zbog toga što je uradio sa članovima folklorne grupe "Arbreš".

"Ja sam Albanac, a Bog nam je dao ove teritorije koje su naše i koje nikada nećemo ostaviti", poručio je Prekocaj.

Iz albanske opozicione stranke u Severnoj Makedoniji Alijansa za Albance kažu da su zabrinuti zbog reakcije policije koja je sklonila albansku zastavu i zbog toga što su dva člana folklorne grupe pritvorena zbog tog incidenta.

"Postavljanje albanske nacionalne zastave na Samuilovoj tvrđavi ne predstavlja niti zakonski prekršaj, niti opasnost za bilo koga, posebno kada se zna da u Severnoj Makedoniji Albanci čine trećinu stanovništva i predstavljaju autohtoni narod", poručili su iz Alijanse za Albance, dodajući da ovaj incident ne pomaže državi u njenim evro-atlantskim opredeljenjima.

U Severnoj Makedoniji postoji zakon o upotrebi zastave, državne zastave, kao i zastava etničkih manjina. U tom je zakonu određeno da je na celoj teritoriji u oficijalnoj upotrebi državna zastava. Pored državne zastave, u jedinicama lokalne samouprave gde pored Makedonaca žive i druge etničke manjine, koje čine najmanje 50 odsto od ukupnog stanovništva, koristi se i zastava te etničke manjine.

Prema ovom zakonu, zastava Severne Makedonije mora da bude istaknuta sa zastavama etničkih manjina, a državna zastava mora po veličini da bude za trećinu veća od zastava manjina.

Takođe, za prekršioce ovog zakona predviđeni su kazne od 200 do 2.000 evra u dinarskoj vrednosti.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 17. април 2025.
25° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом