Li Kećang u Hrvatskoj, "opsadno stanje" u Zagrebu

Predsednik Narodnog veća Kine Li Kećang nalazi se u višednevnoj poseti Hrvatskoj. Kineski premijer sastao se u Zagrebu sa svojim hrvatskim kolegom Andrejem Plenkovićem, nakon čega ga je primila i hrvatska predsednica Kolinda Grabar Kitarović.

Andrej Plenković je posle susreta sa Li Kećangom istakao da je sastanak sa kineskim premijerom prekretnica u odnosima dveju zemalja.

"Razgovori su nam bili iskreni, prijateljski i plodnosni", poručio je Li Kećang.

Dodao je da će Peking uvoziti više hrvatskih proizvoda koji odgovaraju kineskim potrošačima i podsticati ravnomerniju robnu razmenu.

Prethodno su ministri Kine i Hrvatske razmenili memorandume o saradnji na brojnim područjima.

Dve vlade potpisale su šest sporazuma u Zagrebu, a još četiri sporazuma biće potpisana u Dubrovniku na samitu Kine i 16 država srednje i jugoistočne Evrope.

Sporazumi se odnose na železnicu, poljoprivredu, digitalnu saradnju državne uprave s "Huavejom", Hrvatsku banku za obnovu i razvoj, nauku i sport.

Hrvatska predsednica Kolinda Grabar Kitarović istakla je posle sastanka sa Lijem, da je inicijativa "Jedan pojas, jedan put" komplementarna s Inicijativom triju mora, dok je kineski premijer poručio da je proširenje privredne saradnje Kine i Hrvatske od vitalnog značaja za Peking.

Navela je da ta inicijativa jačanjem infrastrukturnih i privrednih odnosa Kine i ostalih država podstiče svetski privredni razvoj i promoviše mir, bezbednost i prijateljstvo među državama, navodi se u saopštenju kabineta hrvatske predsednice.

Li je rekao da izuzetno ceni spremnost Hrvatske na saradnju i da hrvatsko-kineske odnose želi da zasniva na ravnopravnosti, poštovanju i međusobnom uvažavanju. 

Hrvatski zvaničnici razgovarali su sa Lijem i o modernizaciji pruge Zagreb–Rijeka i hrvatskih luka. 

Li Kećang će, posle dvodnevne posete Zagrebu, 11. i 12. aprila u Dubrovniku učestvovati na sastanku 16+1, na kojem će biti šefovi država istočne i srednje Evrope.

Odnosi Zagreba i Pekinga podignuti su na viši nivo nakon što je kineska firma izabrana za gradnju Pelješačkog mosta.

Zbog delegacije koju čini 250 kineskih zvaničnika i privrednika kao i zbog prolaska štićene kolone, u Zagrebu je tokom dana bilo "opsadno stanje" zbog čega su se stvorile velike gužve u saobraćaju.

Broj komentara 3

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
sreda, 23. april 2025.
23° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom