Dok Federacija BiH slavi, RS se seća ubistva srpskog svata

U Federaciji BiH danas se obeležava 1. mart, Dan nezavisnosti BiH, praznik koji ne priznaje Republika Srpska.

Sarajevskim ulicama vijore se državne zastave, koje su istaknute na zgradama institucija, na privatnim objektima, ulicama, saobraćajnicama i pešačkoj zoni.

Kako navodi bosanski portal Kliks, postavljeno je više od dva kilometra konopaca na kojima je nanizano više od hiljadu komada državnih zastava manjeg formata. 

Zastave su postavljene i na stubovima javne rasvete, koje se nalaze uz glavnu gradsku saobraćajnicu, od Ulice Maršala Tita, do Stupa i nazad do Vijećnice, gde ih je najviše.

Dok se u Federaciji BiH obeležava dan kada su Muslimani i Hrvati proglasili nezavisnu BiH, kod Srba u Republici Srpskoj i Federaciji BiH, 1. mart budi sećanja na ubistvo srpskog svata na Baščaršiji, Nikolu Gardovića, a potom na krvavi rat i stotine hiljada žrtava, ističe RTRS. 

Predsedavajući Predsedništva BiH Milorad Dodik napominje da ne postoji zakon o praznicima BiH na koji su pristala sva tri konstitutivna naroda, što znači da 1. mart nije praznik, i da taj dan i dalje ostaje samo privatna svetkovina Bošnjaka u BiH.

"Prvi mart se nikada neće slaviti u Republici Srpskoj jer je to tragično podsećanje na dan kada je u Sarajevu napadnuto sve na šta naš narod kao i ostali polažu pravo. Prvo su nas preglasali, potom napali najvažniji nacionalni simbol i konačno ubili srpskog svata", rekao je Dodik.

Upitan da prokomentariše čestitku koju je povodom 1. marta predsednik Socijaldemokratske partije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić uputio Dodiku i svim građanima BiH, Dodik je ocenio je da su time "pokušali da se našale i da budu cinični". 

Predsednica Republike Srpske Željka Cvijanović rekla je da 1. mart u percepciji i Srba i Republike Srpske definitivno nije nikakav dan nezavisnosti niti je neki poseban dan, osim što je poseban po tome što asocira na ubistvo, krv, mržnju i na smrt.

To je, kaže, dan čija se simbolika ogleda u netrpeljivosti prema zastavi Republike Srpske, prema Republici Srpskoj, prema najmanje jednom konstitutivnom narodu koja dolazi iz političkog Sarajeva.

Premijer Republike Srpske Radovan Višković rekao je da 1. mart slave oni koji su tada pokušali da oteraju Srbe sa ovih prostora, da im ukinu pravo glasa.

Pre 27 godina većina građana BiH na referendumu se opredelila za nezavisnu državu ravnopravnih građana, naroda BiH - Muslimana, Srba, Hrvata i pripadnika drugih naroda koji u njoj žive.

Rezultati referenduma su prihvaćeni 6. marta 1992. godine u Parlamentu Bosne i Hercegovine, a zemlje članice Evropske zajednice priznale su BiH 6. aprila 1992. godine, a SAD dan kasnije.

Parlament je 28. februara 1995. godine doneo odluku da se 1. mart slavi kao Dan nezavisnosti BiH, podseća N1 BiH. 

Evropska ekonomska zajednica je priznala ovaj dan, a ukaz o proglašenju zakona kojim se 1. mart proglašava Danom nezavisnosti BiH i državnim praznikom potpisao je tadašnji predsednik Predsedništva BiH Alija Izetbegović 6. marta 1995. godine.

U Federaciji BiH danas je neradni dan.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом