Severna Makedonija, Ahmeti na udaru

"Satanistička sekta" i "rak makedonskog društva" epiteti su kojima makedonski analitičari i zapadne diplomate poslednjih dana opisuju Demokratsku uniju za integracije i lidera te stranke, nekadašnjeg šefa albanskih pobunjenika Alija Ahmetija. Kritike, koje se već godinama mogu čuti po diplomatskim kuloarima, izbile su na videlo posle kontroverznog odbijanja poslanika DUI da podrže oduzimanje imuniteta bivšem predsedniku Sobranja Trajku Veljanovskom.

"DUI ne zna šta su unutrašnje reforme, ne zna šta je elementarna odgovornost i ne zna, ili pak ne želi da zna, da je tu da bi se država razvijala i poboljšao sveukupan život", rekao je za Žurnal Mersel Biljali, savetnik premijera Zorana Zaeva.

Ocena Biljalija usledila je posle serije kontroverznih poteza Demokratske unije za integracije, uključujući i protivljenje te stranke da se oduzme imunitet nekadašnjem predsedniku Sobranja, Trajku Veljanovskom, kojeg  skopsko tužilaštvo označilo kao jednog od organizatora nereda u parlamentu 2017. godine.

Poslanik i potpredsednik SDSM-a Muhamed Zećiri bio je jednako oštar prema koalicionim partnerima, tvrdeći da sprečavanje oduzimanja imuniteta Trajku Veljanovskom predstavlja "zabijanje noža u leđa SDSM-u", te da su poslanici Ahmetijeve stranke "spasili Veljanovskog, kako bi VMRO-DPMNE mogao da spasi njih kada dođe vreme".

"DUI je rak makedonskog društva. Apsolutno su gori od VMRO-DPMNE iz vremena (Nikole) Gruevskog i (Saše) Mijalkova. DUI, niti želi, niti radi na konceptu SDSM za Makedonije kao zajedničkog društva", rekao je Zećiri BIRN-u.

Ali Ahmeti ove izjave nije želeo da komentariše. 

Demokratska unija za integracije nastala je 2001. godine u sklopu demilitarizacije bivše Oslobodilačke nacionalne armije Alija Ahmetija, kao pokušaj da se dotadašnji gerilci uključe u politički život Makedonije. Od osnivanja, DUI je neprekidno deo koalicionih vlada, uz VMRO-DPMNE ili SDSM.

Pad popularnosti Ahmetijeve stranke 

Na poslednjim izborima, SDSM je dobio oko 70.000 glasova Albanaca, ili svega 16.000 manje od Ahmetijeve stranke, što je u velikoj meri uzdrmalo pozicije Ahmetija i suštinski dramatično smanjilo manevarski prostor šefa DUI-ja za formiranje nove koalicije. Istovremeno, poslednji izborni rezultati pokazali su nastavak negativnog trenda Ahmetijeve stranke, koja je neposredno po formiranju, na izborima 2002. godine dobila čak 144.000 glasova.

Iako je bivši makedonski premijer, koji se od sredine novembra nalazi na Interpolovoj poternici zbog bega od izdržavanja zatvorske kazne, bio prilično uveren da će DUI, nakon parlamentarnih izbora, podržati njegovu vladu, Ahmeti je odlučio da podrži vladu Zorana Zaeva, čime je okončana 12 godina duga vladavina VMRO-DPMNE.

Koalicionu vladu, čiju su okosnicu činili VMRO-DPMNE i DUI, pratili su brojni skandali, pa je Ahmeti, kako se čini, promenom tabora želeo da se zaštiti od mogućih posledica.

Zećiri smatra da bi ubrzo na dnevni red parlamenta moglo da stigne oduzimanje imuniteta koordinatoru poslaničke grupe DUI-ja Ejupu Aljimiju, zbog optužnice Specijalnog tužilaštva za navodne izborne manipulacije, čime može da se objasni i naklonost Ahmetijevih poslanika prema Veljanovskom.

"Niko ne može da me ubedi u suprotno", rekao je Zećiri.

Bez simpatija diplomata 

Savetnik Zorana Zaeva, Mersel Biljali je portalu na albanskom jeziku Žurnal prepričao razgovore sa zapadnim diplomatama o Demokratskoj uniji za integracije.

"Jedan diplomata mi je rekao da DUI liči na satanističku sektu koja postoji samo radi sebe, koja trajno osiromašuje narod... Mnoge diplomate otvoreno govore da je DUI rak rana države i samih Albanaca", rekao je Biljali.

Stvari ne mogu još dugo da funkcionišu na ovaj način jer "ovo direktno vodi povratku gruevizma na last", smatra Biljali.

Iako bi se na osnovu izjava zvaničnika SDSM-a moglo zaključiti da je na pomolu razlaz koalicionih partnera, čini se da do takvog epiloga neće doći. Bez poslanika DUI-ja, SDSM bi mogao da računa na svega 58 od ukupno 120 poslanika u Sobranju.

"Ako oduzmete poslanike DUI-ja, imamo 58 (poslanika u Sobranju), znači nemamo 61. Tako da to i nije baš tako jednostavno... Potpredsednik SDSM Muhamed Zećiri je na ozbiljnoj funkciji u stranci i svakako i u državi kroz poslanički mandat. Razmatramo sve argumente Zećirija, ali i drugih poslanika. Saslušaćemo i partnere iz DUI-ja, kako bi na kraju mogli da donesemo zaključke", rekao je makedonski premijer Zoran Zaev.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом