"Inicijativa SDA – pritisak na vlasti Srpske zbog NATO-a"

Bakir Izetbegović je najavio da bi SDA mogao da pred Ustavnim sudom BiH inicira promenu imena Republike Srpske. Razloge za tu inicijativu, prema mišljenju politikologa iz Banjaluke Vojislava Savića, treba tražiti u opiranju RS namerama Sarajeva da se BiH približi NATO savezu.

Naknadna izjava Bakira Izetbegovića da bi od te inicijative moglo da se odustane ako vladajući SNSD u tom entitetu BiH u narednih šest meseci promeni ponašanje ukazuje da je to vrsta pritiska na vlasti u RS da daju zeleno svetlo za ulazak BiH u NATO, rekao je za RTS Vojislav Savić.

"To je direktna poruka vlastima u RS i pritisak dok se ne usvoji plan za NATO", rekao je Savić.

Srbima u BiH ne ide u prilog da takva inicijativa uopšte dođe u Ustavni sud jer u tom sudu, kako kaže Savić, sede tri stranca i dva Bošnjaka.

Iako je reč o iracionalnom i antiustavnom potezu, to nije prvi put da se političari iz Sarajeva služe tim sredstvima pritiska na Banjaluku.

"Ovo ne ide u prilog ni odnosima u regionu jer se neminovno u to uvlače i Srbija i Hrvatska. Treba izdržati pritiske, a dugoročno treba izbaciti strance i iz Ustavnog suda i kancelariju visokog predstavnika, jer dok god ne bude dogovora unutar naroda i unutar entiteta – neće biti ni trajnog mira", smatra Savić.

Simptomatičan je trenutak kada se to radi, kaže Savić, jer Bakir Izetbegović nema državnu već samo stranačku funkciju.

"Zbog toga treba gledati širi kontekst i delovanje NATO jastrebova koji BiH i Srbiju vide kao ostrva van domašaja Atlantskog saveza", zaključio je u izjavi za RTS politikolog iz Banjaluke Vojislav Savić.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом