Izrael poništio ugovor o prodaji F-16 Hrvatskoj

Ugovor o prodaji Hrvatskoj 12 polovnih aviona F-16 "barak", koje je koristila izraelska avijacija, neće biti realizovan, jer Sjedinjene Države nisu uklonile svoje restrikcije, prenosi tamošnja državna televizija pozvijaući se na izvore u vladi.

Portal Ynet navodi da će generalni direktor izraelskog Ministarstva obrane Udi Adam u sredu doputovati u Hrvatsku kako bi obavestio tamošnje vlasti da od prodaje aviona nema ništa.

34912752 Израелски Ф-16 (илустрација) Izraelski F-16 (ilustracija)

Ugovor u vrednosti od pola milijarde dolara zaključen je u martu prošle godine, ali su se tome suprotstavile Sjedinjene Američke Države.

Američka vlada je dužna da državi kojoj je prodala svoje avione dâ dozvolu kako bi ih dalje prodala trećoj zemlji.  

Vašington traži da Izrael pre isporuke aviona F-16 Hrvatskoj dovede lovce u provobitno stanje u kome su bili kada ih je kupio 80-tih godina prošlog veka. Izrael je modernizovao avione sopstvenom tehnologijom u verziji "barak". Da bi dobili dozvolu američkog Kongresa, potrebno je da uklone tu tehnološku nadogradnju, čemu se Zagreb protivi.

Hrvatsko Ministarstvo odbrane prethodno je zatražilo od Izraela da ga do 11. januara zvanično obavesti može li da isporuči borbene avione F-16, čija je kupovina dogovorena.

Broj komentara 10

Pošalji komentar
(utorak, 08.jan.2019 09:07)
anonymous

F-X

Sigurno će sad npadati nas Srbe da smo mi krivi za propast ugovora jer nemaju avione de se od nas brane pošto su stalno u nekom strahu

(ponedeljak, 07.jan.2019 22:37)
anonymous

Opasni su

Vazno da su F-16 leteli iznad Knina na proslavi Oluje prosle godine sa pilotima iz Izraela.

(ponedeljak, 07.jan.2019 22:01)
anonymous

@PItanje

Axa kako da ne, to je mozda moglo da prodje u komunizmu kada su svi Sovjetski saveznici dobijali besplatno vojnu opremu, avione itd. Danas zivimo u kapitalizmu, tako da od te price 'sta ce nama avioni, stitice nas Italijani i Madjari' ne pije vode. Ne pije vode iz prostog razloga, zato sto druge drzave nisu lude da trose svoje resurse i novce za zastitu Hrvatske, dok ista ta Hrvatska ulaze pare u skolstvo, zdravstvo i nova radna mesta na primer. Najbolji primer vam je Slovenija, koja je takodje u Nato, ali placa par desetina miliona dolara godisnje ( cini mi se Italijanima) za cuvanje vazdusnog prsotora Slovenije. Nista danas nema za dzabe, i ono sto mislite da ste dobili za dzabe je placeno i preplaceno, samo na neki drugi nacin a to cete saznati za 20 god. Inace, Grci i Rumuni imaju americke vojne baze na svojoj teritoriji, sto Hrvatska nema, pa su morali da izdvoje izdvoje 'debelu lovu' za kupovinu kupili aviona od Amerikanaca. A Hrvati bi da im neko pokloni avione na lepe oci, a ako ne to onda bar da ih stiti za dzabaka...

(ponedeljak, 07.jan.2019 21:19)
djole

PItanje

Sta ce njima avioni kad su u NATO. Pa njih NATO stiti i one zemlje koje imaju avione...Talijani, Madjari...

(ponedeljak, 07.jan.2019 20:26)
Lijepu njihovu...

Ostaju im samo...

zrakomlati!

(ponedeljak, 07.jan.2019 20:01)
anonymous

Imamo mi

Mozemo mi da im prodamo jedan rep od F16 iz muzeja.

(ponedeljak, 07.jan.2019 19:59)
Radan

Prodaćemo im mi naše Migove

Za 15-20 godina

(ponedeljak, 07.jan.2019 17:57)
ex HR gradjanin

Pametna odluka Izraela

Pa gde da prodaju borbene avione onima koji i dalje sire rasnu netrpeljivost. Nikako da se oproste od ustastva odnosno nacisticke ideologije u njihovoj autohtonoj verziji

(ponedeljak, 07.jan.2019 17:37)
Miki

To znaci

To znaci da ce morati kupiti nove F-35 od Amera.
Nema druge.

(ponedeljak, 07.jan.2019 17:10)
anonymous

Već dogovoreno?

Ameri prodaju novije avione Hrvatskoj.

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Zaključano: Otključajte povlačenjem strelice u desno ...
sreda, 26. mart 2025.
11° C

Komentari

Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom
Predmeti od onixa
Unikatni ukrasi od oniksa