ponedeljak, 11.06.2018, 13:16 -> 16:42
Izvor: RTS, Plusinfo, Katimerini
Pregovori Skoplja i Atine, bez detalja o razgovoru Zaeva i Ciprasa
Makedonski i grčki premijeri, Zoran Zaev i Aleksis Cipras telefonski razgovarali o napretku pregovora o budućem imenu Makedonije, javlja Katimerini. Za utorak najavljen još jedan ovakav razgovor, nakon čega bi moglo biti jasnije da li su dve države zaista na korak od rešavanja pitanja koje već 27 opterećuje odnose dve države.
Gotovo sat vremena trajao je telefonski razgovor premijera Makedonije i Grčke, Zorana Zaeva i Aleksisa Ciprasa posvećen napretku koji su dve strane postigle tokom pregovora o budućem imenu Makedonije, javljaju grčki Katimerini i makedonski Plusinfo.
Iako je ovaj razgovor najavljivan kao ključni, za sada nisu objavljeni dodatni detalji o sadržaju dijaloga dva premijera, ali je saopšteno da će Zaev i Cipras u utorak nastaviti dijalog.
Razgovor između dvojice premijera usledio je posle desetodnevnog "ćorsokaka" u koji su pregovori zapali nakon što je objavljeno da su strane na korak od dogovora oko budućeg imena Makedonije.
"U toku su poslednji napori da se približe stavovi i kada se to desi, zajednički ćemo saopštiti srećnu vest građanima Republike Makedonije i građanima Republike Grčke", rekao je ranije u ponedeljak Zaev, koji bi tokom dana trebalo da otputuje u Nemačku.
Zaev, međutim, nije želeo da komentariše navode da će, ukoliko se usaglase Skoplje i Atina, ubuduće biti upotrebljavano ime "Republika Severna Makedonija".
Skoplje i Atina se nadaju da bi problem koji već više od četvrt veka potresa odnose dve države mogao biti rešen do leta, čime bi bila uklonjena najveća prepreka za ulazak Makedonije u NATO.
Atmosfera je, međutim, uzavrela na obe strane, pa su u Makedoniji, ali i u Grčkoj održani protesti protiv mogućeg sporazuma, a početkom sedmice Kocijas je dobio kovertu u kojoj se nalazio metak.
Ujedinjene nacije već 27 godina pokušavaju da pronađu kompromisno rešenje oko naziva Makedonije. Atina ne priznaje naziv "Republika Makedonija" i tvrdi da je to ime severne grčke provincije i to od antičkih vremena. Grčka je zbog toga blokirala prijem Makedonije u NATO.
Zbog spora sa Grčkom, Makedonija je posle proglašenja nezavisnosti, 1991. godine, primljena u UN pod privremenim nazivom Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 0
Pošalji komentar