Raste broj migranata u Sloveniji, dolaze "bosanskom rutom"

Broj ilegalnih migranata koji ulaze u Sloveniju ove godine je znatno povećan zbog nove rute preko Bosne i Hercegovine, ali je situacija pod kontrolom, a slovenačka policija ističe dobru saradnju sa hrvatskim kolegama i demantuje priče o navodnom namernom "propuštanju" migranata koji koriste niski vodostaj Kupe kako bi se domogli šengenskog područja.

Sa hrvatskim kolegama vrlo dobro sarađujemo, izjavila je za televiziju A-kanal Melita Močnik iz policijske uprave Novo Mesto koja je zadužena za taj sektor međudržavne granice.

Istakla je da hrvatska policija više pažnje mora da posveti kontroli granice s BiH, posebno na području Cazina i Velike Klauše, gde se okupljaju migranti koji žele dalje u Evropu, ali da uz to nastavlja da kontroliše ilegalni migrantski tok iz Srbije jer je u ragionu Balkana dosta izbeglica i migranata koji žele prema Evropi.

Prema podacima koje je ovih dana objavila slovenačka policija, ove godine su na području opština Črnomelj i Metlika zabeležena 462 nezakonita ulaska migranata, što je novi fenomen povezan s novom tzv. "bosanskom rutom".

Uglavnom je reč o muškarcima iz Alžira, Tunisa, Pakistana i Maroka, koji u Sloveniji odmah zatraže međunarodnu zaštitu ili azil, prenela je Hina.

U pokušajima njihovog prelaska reke Kupe ove godine su zabeležana i četiri smrtna slučaja, odnosno utapanja.

Iako stanje na granici sa Hrvatskom u pogledu bezbednosti i kontrole ulaska ocenjuju zadovoljavajućim, a isto tako i saradnju policija na lokalnom i državnom nivou, u Sloveniji planiraju jačanje policijskih snaga na kritičnim delovima granice idućih meseci jer se boje da bi se ilegalni migrantski prilivi ovog leta mogli povećati.

Uprava slovenačke policije iznela je podatak da, po njenim informacijama, na tzv. balkanskoj ruti, počevši od Grčke prema severozapadu, na toplije vreme i bolje uslove putovanja čeka od 50.000 do 60.000 migranata.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом