Luka Patras, vrata patnje kroz koja migranti moraju da prođu

Duž ograde duge oko dva kilometra rasporedilo se na desetine migranata prateći kamione kojima bi mogli da se "tajno prebace" na svom putu ka luci Patras.

Rastrčali su se ulicama, a prošle nedelje su još "navaljivali" na ogradu kako bi ispratili kamione, igrajući se pri tome "mačke i miša" sa policijom koja ih je vraćala, da bi se, kroz samo par sati, ponovo odlazili na isto mesto da opet pokušaju.

32480552 Патрас у Грчкој Patras u Grčkoj

Kako navodi Rojters, oni su samo deo sve većeg broja migranata u Grčkoj koji na dnevnom nivou pokušavaju da "se prošvercuju" na čamcima iz Patrasa u Italiju.

Migranti širom luke pričaju priče o svojim prijateljima koji su uspeli da odu u Italiju i navode da će i oni nastaviti da pokušavaju, uprkos rizicima.

"Sve je opasno. Moraš da propatiš da bi stigao na bolje mesto. Zato svi pokušavaju", kaže 24-godišnji Aršad Vardak iz Avganistana.

To je opasan put, ali postao je "privlačniji" otkako je zatvorena balkanska ruta ka severnoj Evropi, navodi agencija.

U napuštenim fabrikama u luci krije se nekoliko stotina uglavnom Avganistanaca i Pakistanaca koji se tu i kupaju, pa od vode koja protiče kroz zastarele cevi, nakon tuširanja imaju žutu boju kože.

Novinari Rojtersa jedne noći su svedočili da su oni obijali kamione i sakrivali se ispod cerada.

"Silazite, silazite odatle", vikao je službenik specijalnih snaga obalske straže čoveku koji je virio ispod cerade u prtljažniku kamiona, a koji je kasnije uhapšen.

Tokom januara i februara, vlasti u Patrasu uhapsile su 760 osoba koje su imale strane putne isprave, što je, prema zvaničnim podacima, trećina od ukupnog broja uhapšenih u 2017. godini – njih 2.627, a tokom 2016, zabeleženo je ukupno 1.040 takvih hapšenja.

Uhapšeni, navodi se, uglavnom prenoće u pritvoru da bi već sutradan, po oslobađanju, veći deo njih ponovo "okušao sreću".

Na rendgenskim snimcima, dvojica su otkrivena kako leže na leđima u kontejneru za gorivo, a jedan čovek bio je sklupčan među lubenicama.

32480591 Мост Рио Антирио близу Патраса Most Rio Antirio blizu Patrasa

Prema rečima kapetana obalske straže koji nadgleda luku, Dimitrisa Kirijakulopulosa, put iz Patrasa je i ranije bio poznat migrantima, ali u početku krize, 2015, ljudi su koristili drugu putanju, preko Nemačke, jer su je smatrali bezbednijom.

Međutim, kada su se u martu 2016. te granice zatvorile, Patras je ponovo počeo da se puni.

"Ono sa čim se ovde suočavamo je postepeni porast broja ovih ljudi", rekao je Kirijakulopulos.

Bes je sve veći među vozačima, koji ponekad motkama teraju migrante, strahujući od hapšenja koje bi usledilo kada bi policija otkrila da nekog skrivaju u svojim vozilima.

Vozač koji se novinarima Rojtersa predstavio kao Hari, popeo se prošlog četvrtka na kamion i u njemu otkrio trojicu migranata koji se kriju među aluminijumskim stubovima.

"Užasno je. Gore od ovoga ne može i niko neće da preuzme odgovornost", rekao je on. Agencija navodi da niko ne može da kaže koliko migranata uspe da se "prošvercuje preko".

Vlasti u Italiji prošle godine su vratile u Grčku 147 ljudi, a pretprošle njih 112, u januaru i februaru ove godine 44, prema podacima iz Grčke.

Italijansko Ministarstvo unutrašnjih poslova nije se odazvalo na zahtev agencije za komentar.

Broj komentara 0

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Zaključano: Otključajte povlačenjem strelice u desno ...
četvrtak, 03. april 2025.
11° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom