Slovenija odbila izdavanje azila članovima Gulenovog pokreta

Nakon 17-mesečnog postupka Slovenija je odbila zahteve za azil koji su podnele tri porodice iz Turske, pristigle u Sloveniju u potrazi za međunarodnom zaštitom nakon neuspešnog vojnog udara u Turskoj, piše ljubljanski list "Dnevnik", prenosi "Hina".

Navodi se da je reč o porodicama čiji su članovi pripadnici pokreta turskog verskog vođe Fetulaha Gulena, pa stoga smatraju da im je u Turskoj ugrožen život i ljudska prava.

Podseća se da Gulenov pokret turske vlasti smatraju terorističkom organizacijom, a njenog lidera, koji živi u egzilu u SAD, smatraju i inspiratorom neuspelog puča protiv predsednika Redžepa Tajipa Erdogana u julu 2016. godine

Navodi se da je 34-godišnji predavač na jednom turskom univerzitetu, koji je u jesen te godine sa suprugom prebegao u Sloveniju i zatražio azil, kazao za Dnevnik da su mu u slovenačkom Ministarstvu unutrašnjih poslova rekli da su njegove tvrdnje da će u budućnosti imati poteškoće u Turskoj zbog pripadnosti Gulenovom pokretu neuverljive i da ih nije dokazao.

Hina navodi da se prema navodima "Amnesti internešenela" i službenoj turskoj statistici u toj zemlji nakon neuspelog puča u istražnom pritvoru našlo oko 55.000 ljudi, za koje se sumnja da pripadaju Gulenovom pokretu ili nekim drugim po vlast opasnim pokretima i grupama.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 15. април 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом