четвртак, 04.01.2018, 14:59 -> 19:37
Извор: РТС, Танјуг
Plenković poziva na dijalog, Erjavec na poštovanje arbitraže
Hrvatski premijer Andrej Plenković pozvao je Sloveniju da izbegava jednostrane poteze i incidente u Piranskom zalovu i pozvao tu zemlju na dijalog. Zvanična Ljubljana uzvraća da dijalog može biti samo o implementaciji arbitražne presude.
Andrej Plenković kaže da nema nikakvog problema da hrvatska policija snima sve brodove koje dođu u njene vode.
"Mi ćemo se držati toga da izbegavamo incidente, a najmanji je problem izdavati kazne. Ovo što govori slovenačka strana možemo i mi - pisati kazne, sve podatke imamo, a ako oni krenu s tim i mi ćemo reagovati", rekao je Plenković na prvoj sednici hrvatske vlade u ovoj godini, prenosi Hina.
Prema njegovim rečima, Hrvatska je veoma uzdržana i korektna i ne preduzima jednostrane poteze.
"Mislim da smo bliži konačnom rešenju nego što se čini, a sve što ćemo mi raditi je da budemo odgovorni kako se ova situacija ne bi zakomplikovala i voditi računa o našim ribarima koji imaju puno pravo da love ribu na mestima na kojima to godinama rade. Mi pružamo ruku saradnje", poručio je Plenković.
Sa druge strane, slovenački šef diplomatije Karl Erjavec ponovio je da ta zemlja insistira na sprovođenju arbitražne odluke o granici s Hrvatskom.
"Slovenija podržava dijalog sa Hrvatskom o implementaciji presude, ali nećemo razgovarati o ponovnom crtanju granice", naglasio je Erjavec, u govoru pred slovenačkim diplomatima koji su se okupili na uobičajenom godišnjem savetovanju.
Ponovo je optužio hrvatsku stranu da nepriznavanjem arbitražne odluke krši evropsko i međunarodno pravo, kao i da obmanjuje domaću i međunarodnu javnost tvrdnjama da je granica između dve država 1991. godine bila poznata i da su u tim granicama obe države priznate i primljene u međunarodne ustanove.
"Ako je granica 1991. bila potvrđena, zašto smo o njoj onda uopšte razgovarali", rekao je Erjavec i ponovio je da će Slovenija, ukoliko Hrvatska ne pristane na implementaciju arbitraže, blokirati njeno članstvo u Šengenskom sporazumu i Organizaciji za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 4
Пошаљи коментар