Poverenica Janković u Skupštini Crne Gore

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković učestvovala je na zasedanju Ženskog parlamenta u Skupštini Crne Gore, gde je govorila o aktivnostima Republike Srbije na polju sprečavanja i suzbijanja partnerskog i porodičnog nasilja.

Sednicu koju je otvorio predsednik crnogorskog parlamenta Ivan Brajović, organizovao je Odbor za rodnu ravnopravnost, povodom 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama, navodi se u saopštenju.

Poverenica Janković je navela da je donošenjem Zakona o sprečavanju nasilja u porodici i izmenama Krivičnog zakonika, kao i dobrom saradnjom nadležnih organa, postignut efikasniji odgovor države na pojavu nasilja, čime je Srbija svakom počiniocu, ali i najširoj javnosti, poslala jasnu poruku da je nasilje nedopustivo i kažnjivo i da se ne sme tolerisati.

"Međutim, kazne i mere zaštite ne mogu da budu dovoljne, već je potrebno otklanjati uzroke ove pojave i menjati svest i odnos, i institucija i javnosti. Poverenik za zaštitu ravnopravnosti, kao centralni državni organ za suzbijanje svih oblika diskriminacije, konstantno ukazuje na povezanost između podređenog položaja žene u društvu i opasnosti od nasilja, i zbog toga je realizovao mnoge aktivnosti na prevenciji i zaštiti od rodne diskriminacije: brojne edukacije sudija, policijskih službenika, socijalnih radnika, preporuke mera, upozorenja javnosti i druge aktivnosti", naglasila je poverenica i istakla neophodnost kontinuiranog ohrabrivanja žena da prijave nasilnike.

Na sednici su govorili i Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore Šućko Baković, predsednica Vrhovnog suda Crne Gore Vesna Medenica, a pored poslanika i poslanica crnogorskih parlamentarnih stranaka, učestvovali su i članovi i članice Vlade Crne Gore kao i predstavnice organizacija civilnog društva koje se bave zaštitom ženskih ljudskih prava.

Tokom boravka u Podgorici, poverenica Janković se sastala i sa Zaštitnikom ljudskih prava i sloboda Crne Gore Šućkom Bakovićem sa kojim je razgovarala o nastavku dobre saradnje između dve institucije. Jedna od tema razgovora bila je i diskriminacija po osnovu pola, invaliditeta i nacionalne pripadnosti, posebno na tržištu rada.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 18. април 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом