Mostarci podeljeni oko haške presude

Presuda šestorici čelnika Herceg-Bosne najglasnije je odjeknula u Mostaru, prestonici te, za vreme rata, samoproglašene teritorije. Dok je u istočnom delu, naseljenom uglavnom Bošnjacima, naišla na odobravanje, s druge strane Neretve šok posle presude dodatno je pojačalo samoubistvo Slobodana Praljka.

Jutro je donelo neizvesnost – kako će običan narod sa obe strane Neretve prihvatiti presudu. U gradu koji je etnički podeljen do te mere da ima dve autobuske stanice, dva vodovoda i dve elektrodistribucije, i presuda u Hagu je naišla na oprečne reakcije sa obe strane.

"Slobodan Praljak je za mene ratni zločinac", ističe Edin Baltak iz Udruženja logoraša Mostara.

Slavko Marin iz "Odseka za branitelje HVO-a" navodi da je Praljak za njega hrvatski general – "zbog toga što je branio istinu i što je krivo optužen".

Edin Batlak je bivši borac Armije BiH. U zarobljeništvu je bio 252 dana. Seća se kako su zarobljenici služili kao živi štit za operacije hrvatske vojske.

Zadovoljan je presudom i navodi da će ona doneti pomirenje na duže staze.

"Na kratke staze ne. Na duge da", ističe Batlak.

Hrvatske žrtve Hag nije prepoznao i zato nije pomogao pomirenju. Takođe, poslednja presuda ostavlja prostor za dalje političke nesuglasice, tvrdi Marin. Za njega, ona je, kaže, nepravedna.

"Utvrđena na krivim činjenicama i promatrana u ukupnom kontekstu ratnih događanja u BiH selektivno primenjena kada su u pitanju Hrvati u BiH", dodao je Slavko Marin.

Istina je da se sudilo pojedincima, tvrdi Batlak.

"Ovo nije, ne može i nikada neće biti presuda hrvatskom narodu, kao što presuda Karadžiću, Mladiću i ostalima ne može biti presuda srpskom narodu", ističe Batlak.

Srpski narod iz Hercegovine, u presudi šestorki Herceg-Bosne, nije pomenut kao oštećen. Mada je u samom Mostaru desetkovan, a neprijateljstva koja su prema njemu izvršena i danas su vidljiva.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом