"Hrvatska da prestane sa etiketiranjem muslimana i BiH"

Poglavar Islamske zajednice u BiH reis Husen Kavazović, ponovo je zatražio od predsednice Kolinde Grabar Kitarović i drugih hrvatskih zvaničnika da prestanu sa zlonamernom kampanjom u kojoj se bosanski muslimani i BiH etiketiraju kao potencijalna teroristička opasnost za susede u Evropi. 

Kavazović u pismu Kitarovićevoj navodi da kampanja za cilj ima diskreditovanje Bošnjaka i, kako navodi, sejanje straha od njihovog prisustva u Evropi.

Kavazović takođe od Kitarovićeve traži da, radi očuvanja dobrosusedskih odnosa, pojasni dokaze na osnovu kojih iznosi svoje tvrdnje o tome da su muslimani u BiH i okruženju opasnost po Hrvatsku i Evropu, preneo je portal Kliks

Sigurnosno-obaveštajna agencija Hrvatske objavila je prošle sedmice najnoviji izveštaj o stanju bezbednosti u zemlji i regionu za 2017. u kojem se, između ostalog, kaže da u BiH ima 10.000 džihadista.

Kitarovićeva je tim povodom rekla da SOA radi objektivno, kvalitetno i bez političkog uticaja.

Hrvatska predsednica je izjavila i da retorika iz Bosne i Hercegovine povodom izveštaja hrvatske Sigurnosno-obaveštajna agencija i gradnje Pelješkog mosta ''nije zdrava''.

"Retorika koja stiže iz Bosne i Hercegovine prema Hrvatskoj nije zdrava i prijateljska", izjavila je Grabar Kitarovićeva u La Valeti u petak, dan pošto je hrvatska obaveštajna agencija objavila podatke o "pretnji islamskog radikalizma u regionu". 

"U poslednje vreme primećujem retoriku protiv Hrvatske, pa i protivljenje Pelješačkom mostu koji nikako ne može ugroziti Bosnu i Hercegovinu", rekla je Grabar Kitarovićeva.

Bošnjački poverioci u Bosni i Hercegovini protive se tome da se gradnja Pelješačkog mosta počne pre nego što dve susedne zemlje reše granicu na moru.

"Ta retorika nije zdrava, nije dobra, jer su Bosna i Hercegovina i Hrvatska orijentisane jedna na drugu", dodala je hrvatska predsednica na Malti.

SOA je, inače, navela da se s područja hrvatskog jugoistočnog susedstva Islamskoj državai priključilo gotovo 1.000 ljudi, uglavnom "sledbenika džihadističkog salafizma".

Upitana je li reakcija Bošnjaka, s obzirom na taj izveštaj, preterana, Grabar Kitarovićeva je rekla:

"Brojke same nisu bitne koliko su bitni trendovi rasta radikalizma i pojedinaca koji su ili deo ekstremističkih grupa ili su samoradikalizovani pojedinci".

Ona se, kazala je, protivi tome da se ekstremizam i radikalizam izjednačavaju s bilo kojim narodom, etničkom ili religijskom grupom.

"Volela bih da vidim kako možemo pomoći islamskim zajednicama, ne samo u susedstvu, nego i u Evropskoj uniji", rekla je ona, misleći na uspešno integrisanu islamsku zajednicu u Hrvatskoj, prenele su agencije.

Agencije iz Bosne i Hercegovine, međutim, tvrde da s hrvatskim kolegama nikad nisu razmenili takve podatke i da je reč o proizvoljnim procenama.

Broj komentara 0

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
nedelja, 30. mart 2025.
9° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom