Grabar Kitarović: "Za dom spremni" stari hrvatski pozdrav, ali kompromitovan

Predsednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović je za ustaški poklič "Za dom spremni" rekla da je to "stari hrvatski pozdrav".

"Moj stav o pozdravu 'Za dom spremni' je jasan. On je stari hrvatski pozdrav, ali nažalost kompromitovan je u vreme ustaških dana", rekla je Kolinda Grabar Kitarović u intervjuu za RTL.

Rekla je da bi želela da se u Hrvatskoj "postigne dogovor" i "konačno postave standardi", ako je moguće i zakonski okviri oko svih simbola totalitarnih režima.

"To su jednostavno pitanja koja dele hrvatski narod, a nama podele u ovom trenutku zaista nisu potrebne", istakla je hrvatska predsednica.

Grabar Kitarovićeva je dodala da je njen program utemeljen na zajedništvu.

"Mislim da malo previše razgovaramo o ideološkim pitanjima, da se moramo usredsrediti na egzistencijalna pitanja, a kad je reč o ploči (u Jasenovcu), nemojmo izgubiti iz vida da je njena primarna intencija bila pijetet prema jedanaestorici mladića koji su izgubili svoj život braneći Hrvatsku", rekla je hrvatska predsednica.

Većina istoričara, uključujući i neke sa hrvatske desnice, saglasna je da poklič "Za dom spremni" potiče iz baštine ustaškog pokreta i da je nastao između dva svetska rata. 

Grabar Kitarović: Vučiću upućen poziv da poseti Zagreb

Predsednica Hrvatske potvrdila je da je predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću upućen poziv da poseti Zagreb. 

"Zvanična pozivnica još nije poslat, međutim, usmena pozivnica je bila, rekla je predsednica Hrvatske.

Prema njenim rečima, složili su se da to ne sme biti još jedan protokolarni susret, već da mora biti usmeren na rešavanje konkretnih pitanja.

Navela da ima pomaka kada je reč o primeni Subotičke deklaracije, gde je, kako je istakla, Vučić učinio neke konkretne poteze za poboljšanje položaja Hrvata u Srbiji.

"I dalje insistiramo na svom predstavniku u parlamentu, svakako ćemo razgovarati o nestalima, to je za mene pre svega humanitarno pitanje koje smo dužni da rešimo za sve porodice koje još uvek čekaju završetak ratne priče", rekla je Grabar Kitarovićeva.

Ostaje i pitanje univerzalne jurisdikcije, navela je predsednica Hrvatske i dodala da smatra da se na tom planu dve strane "približavaju međusobnom razumevanju", a tu je i pitanje granica.

"Naravno, sve u duhu dobrosusedskih odnosa i bez podizanja tenzija već zaista učiniti sve dobro za dobrobit našeg naroda i države", rekla je Kolinda Grabar Kitarović.

Govoreći o ostalim spoljnopolitičkim temama, hrvatska predsednica je potvrdila da u oktobru putuje u posetu Rusiji, gde će se sastati sa predsednikom Vladimirom Putinom, za kojim će, između ostalog, razgovarati i o odnosima Zagreba i Beograda.

"Da, poseta je planirana, datum ćemo zajednički objaviti. Dotad ne mogu govoriti o detaljima posete", rekla je Grabar Kitarovićeva.

Upitana o kojim temama će u Moskvi razgovarati, ona je rekla da su to svakako bilateralni odnosi, i dodala da bi volela da vidi i jačanje privredne saradnje dveju zemalja.

"Razgovaraćemo i o jugoistoku Evrope, o stanju u Bosni i Hercegovini, posebno o odnosima između Hrvatske i Srbije. O našoj saradnji u okviru Evroatlantskog saveza, i o borbi protiv zajedničkih pretnji za Hrvatsku i Rusiju", navela je Grabar Kitarovićeva.

Povodom situacije u BiH, ona je upitana ima li neke informacije o radikalizaciji na tom području, pošto je dosta puta proteklih meseci govorila o tome.

"Zabrinuta sam zbog procesa u BiH iz razloga što se onde vidi zastoj u svakom pogledu. Na strani EU i NATO je zastoj u procesu pristupanja BiH, a s druge strane zastoj u procesu reformi", ocenila je hrvatska predsednica.

"Ne mogu da pozdravim retoriku koja dolazi iz BiH u poslednje vreme, ona nikako ne pridonosi rešavanju otvorenih pitanja i dobrosusedskih odnosa. Hrvatska je prijatelj BiH u potpunosti, podržavamo njihov suverenitet i evroatlantski put, ali isto tako ćemo se boriti za jednaka prava Hrvata kao jednog od tri naroda u BiH", zaključila je Kolinda Grabar Kitarović.

Број коментара 14

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 26. март 2025.
12° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса