Makedonija, čekajući odluku o premijeru

U narednih 10 dana, predsednik Makedonije Đorđe Ivanov trebalo bi da odluči da li će lideru koalicije jedne makedonske i četiri albanske partije Zoranu Zaevu poveriti mandat za sastav nove Vlade. Politička situacija u Skoplju i dalje je neizvesna jer građani koji su nezadovoljni skuptšinskom većinom i izborom poslanika najveće aabanske partije za predsednika Sobranja, organizuju protesne šetnje 68. dan.

Nedelju dana posle tuče u Sobranju, tužilaštvo u Skoplju, posle analize snimaka skupštinskih kamera, podnelo je 20 krivičnih prijava. Od 12 privedenih, polovini je određen pritvor od osam dana, a za osmoricom se još traga.

I dok se mnoge stvari rešavaju za političkim stolom, oni koji smatraju da je izbor Taljata Džaferija za novog predsednika makedonskog parlamenta bio nelegitiman, traže nove izbore.

Međutim, vanrednih izbora, kako tvrde u Skoplju, neće biti, jer su se sve četiri partije Albanaca u Makedoniji pridružile Socijaldemokratskoj partiji Makedonije Zorana Zaeva. VMRO-DPMNE sa 51 poslanikom, po svemu sudeći, moraće u opoziciju.

Građani kažu da je situacija sada malo smirenija, ali da i dalje nije dobra. Ističu da je isticanje zastave i pevanje himne druge države u njihovom Sobranju – bez presedana.

Pristalice Pokreta "Za zajedničku Makedoniju", koje su više od dva meseca na ulici, traže odbacivanje "tiranske platforme" i poručuju predsedniku države da sačuva jedinstvo zemlje.

"Naše ankete pokazuju da većina građana želi život u miru i u jedinstvenoj državi. Nadaju se konačnom rešenju ove političke krize", rekla je novinarka TV Nova Andrea Sibinovska.

Isticanje albanske zastave u kabinetu novog predsednika Sobranja, u Skoplju nikoga ne iznenađuje jer albanskih obeležja ima u većini ministarstava. Albanski jezik se, po Ustavu, u opštinama gde živi više od 20 odsto Albanaca tretira kao drugi službeni jezik.

Politički analitičar Albert Musliu podseća da su albanske partije u vlasti u Makedoniji više od 20 godina.

"Ta ista platforma postojala je i dok je lider VMRO-DPMNE pregovarao sa albanskim partijama. Po svim informacijama, on je sve te stavke iz platforme prihvatio, ali kada su pregovori neuspešno završeni za formiranje nove vlade, počele su ove medijske floskule i spinovi. Onda je bilo da se ovde generiše neki međuetnički konflikt da bi se stranci umešali", rekao je Albert Musliu.

Duboku političku podeljenost u Makedoniji, kako tvrde upućeni, otvorila je afera četvorogodišnjeg prisluškivanja 28.000 ljudi u državi.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом