Mađarska, zaštitna ograda i pravne barijere pred migrantima

Dok je vikendima krajem februara i početkom marta broj migranata koji su ilegalno hteli da uđu u Mađarsku bio od 400 do 500 osoba, u protekla tri dana je samo 62 pokušalo da se domogne Evropske unije preko zelene linije na srpsko-mađarskoj granici.

Osmoro ilegalaca patrole mađarske vojske i policije odvratile su od prelaska na samoj zaštitnoj ogradi, dok su 54 migranta vratili do granice sa Srbijom.

Mađarski mediji to objašnjavaju dodatnom zaštitnom ogradom na granici koja je krajem februara prvo postavljena na kritičnim mestima u županijama Bačkiškun i Čongrad, kao i novim pravnim barijerama koje je mađarski parlament usvojio prošle nedelje.

Naime, najviše zakonodavno telo Mađarske izmenama zakona je predvidelo da mađarska policija migrante koji su uhvaćeni na teritoriji cele Mađarske (ranije samo osam kilometara od granice) vraća u tranzitne zone sa Srbijom, što obesmišljava pokušaje ilegalnog prelaska granice.

Takođe, tražioci azila po novim pravilima zahtev predaju u tranzitnim zonama kod Horgoša i Kelebije, ali tamo moraju i da sačekaju odgovor, što znači da više ni po tom osnovu ne mogu da uđu u Mađarsku.

U tranzitnim zonama na Kelebiji i Horgošu postavljeni su kontejneri za 400 tražilaca azila, a mađarski zvaničnici kažu da su oni slobodni da iz njih izlaze - samo na jug, odnosno prema Srbiji. 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом