субота, 04.03.2017, 16:55 -> 17:08
Извор: Танјуг
Linta: Izveštaj Stejt departmenta potvrda diskriminacije Srba
Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta ocenio je da izveštaj Stejt departmenta o stanju ljudskih prava za 2016. i bilten Srpskog narodnog veća iz Zagreba predstavljaju još jednu potvrdu velikog porasta nasilja, govora mržnje i drugih oblika diskriminacije prema preostalim Srbima u Hrvatskoj.
Glavni razlog sve tragičnijeg položaja preostalih Srba jeste sve otvorenije obnavljanje ustaštva koje je započelo kada je EU potpisala Ugovor o pristupanju sa Hrvatskom 2011. godine, kao i kada je Haški tribunal izrekao oslobađajuće presude hrvatskim generalima Gotovini i Markaču 2012. godine, naveo je Linta u saopštenju.
EU snosi veliku odgovornost za sadašnji tragičan položaj Srba, jer je pristala da primi Hrvatsku u svoje članstvo iako imovinski i brojni drugi problemi proteranih Srba i srpskih povratnika nisu bili rešeni.
Kako kaže, hrvatsko pravosuđe nije bilo spremno da kažnjava brojne ratne zločince iz reda hrvatskog naroda, kao i pojedince i grupe koji šire govor mržnje i nasilje.
Linta ističe da odluka vlade Andreja Plenkovića da osnuje takozvani Savet za suočavanje sa prošlošću pokazuje da aktuelna vlast u Hrvatskoj, kao ni prethodne, nema političke volje da započne stvarni obračun sa ustaštvom ili hrvatskim nacifašizmom.
Takvo ponašanje hrvatskih vlasti dodatno ohrabruje proustaške snage da aktivno rade na ostvarenju svog krajnjeg cilja, a to je potpuna rehabilitacija zločinačke NDH, kao i rešavanje pitanja preostalih Srba u skladu sa idelogijom Mila Budaka da trećinu Srba treba pobiti, trećinu proterati a trećinu pokrstiti.
Jedan od sastavnih elemenata neoustaške ideologije jeste i stalno ponavljanje besmislene i lažne teze da su Srbi agresori i zločinci, a Hrvati tobože žrtve koji su vodili oslobodilački rat, dodao je Linta.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар