Zagreb, paralelni protesti "za" i "protiv" vojnog roka

Dve manje grupe pristalica, odnosno protivnika vraćanja obaveznog vojnog roka u Hrvatsku okupile su se u Zagrebu. Skupove je obezbeđivala policija, koja je postavila i kordon, a završeni su bez incidenata.

Skup podrške okupio je pedesetak pristalica vojnog roka u organizaciji udruženja ratnih veterana iz Đurđevca i održan je ispred zgrade Ministarstva odbrane, dok se protestu protiv vojnog roka u obližnjem parku, u organizaciji Radničke fronte, odazvalo stotinjak građana.

Organizator protesta podrške uvođenju vojnog roka Dražen Šemovčanin rekao je da smatra da je vojni rok dobar za mladiće i devojke, jer su "vrednosti koje se mogu steći na vojnoj obuci korisne". On se takođe založio da vojni rok traje najmanje tri meseca, jer je najavljeni od mesec dana prekratak za obuku.

Sa druge strane, okupljeni na protestu protiv vojnog roka istakli su da žele da se novac troši na reformu obrazovanja, a ne na militarizaciju društva, jer je Hrvatskoj dovoljna profesionalna vojska.

"U zemlji s 45 odsto mladih nezaposlenih, s autobusima punim iseljenika prema Nemačkoj i ulicama punim kopača smeća, vlasti sebi krajnje cinično povećavaju plate, sprovode poreznu reformu koja koristi najbogatijima i bankama, a nezaposlenim i besperspektivnim mladima poručuju da su njima namenili – obavezni vojni rok. Recimo 'ne' takvoj besramnoj politici", istaknuto je pozivu na protest koji je okupio stotinjak građana.

Okupljeni su nosili brojne transpranete, među kojima su se isticali "Nećemo ginuti za tajkune i političare", "Dete se odgaja u roditeljskom domu, a ne u kasarni!", "Gradite tvornice, a ne kasarne!", "Radnik, a ne ratnik!". Na jednom od transparenata bila je fotografija premijera Andreja Plenkovića uz natpis: "Nije išao u vojsku, uvodi vojni rok".

Mediji su nedavno objavili da se planira vraćanje obaveznog služenja vojnog roka koje je u Hrvatskoj zamrznuto 2008. godine. Premijer Andrej Plenković je rekao da hrvatski narod voli Hrvatsku vojsku, a da se idejom o ponovnom služenju vojnog roka želi "popularizovati" vojska kod mladih i da se učini "atraktivnom mladim ljudima i novim generacijama koje se ne sećaju vremena Domovinskog rata".

Ministar odbrane Damir Krstičević rekao je da je reč o "osnovnom vojnom osposobljavanju", a ne vojnom roku, i da bi ono trajalo tri ili četiri sedmice.

U jeku rasprave o vraćanju vojnog roka, Plenković je potvrdio da je oslobođen vojske zbog urođene anemije, ali da ta bolest ne utiče na obavljanje premijerske funkcije.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 25. март 2025.
14° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса