четвртак, 09.02.2017, 19:30 -> 20:45
Извор: РТС
Kada će Zagreb rešiti pitanje penzija Srba iz Hrvatske
I dalje postoje nerešena pitanja iz ratova devedesetih u bivšoj Jugoslaviji, a jedno od njih je i problem neisplaćenih penzija Srbima iz Hrvatske za period od 1991. do 1996. godine. Penzioneri, kojih ima oko 13.000, očekuju da se to pitanje reši načelno za sve koji su oštećeni, a Zagreb preporučuje pojedinačne zahteve.
Jovan Kablar jedan je penzionera iz Hrvatske koji tokom rata nije dobijao penziju, kao ni bilo ko od Srba koji su tada živeli u Republici Srpskoj Krajini. Tu teritoriju nije kontrolisao Zagreb, pa nije bilo ni platnog prometa. Međutim, po završetku rata svi su očekivali da će ih Penzioni fond obeštetiti, jer im je isprva priznao to pravo.
"Jedan broj naših penzionera podneo je 1997. godine zahtev da se isplate zaostale penzije i dobili su odgovor da pravo postoji, ali da nemaju sredstava", kaže predsednik Udruženja penzionera iz Hrvatske Jovan Kablar.
Novinarka Paulina Arbutina, koja se godinama bavi tim pitanjem, objašnjava da je 1997. godine Hrvatska donela zakon po kojem praktično menja pravila: nema penzija, jer su ih Srbi iz Krajine tokom rata dobijali od tzv. krajiškog parafonda.
"Ti ljudi koji su živeli u Krajini devedesetih su dobijali neki vid socijalne pomoći u iznosu od pet do 10 nemačkih maraka. Međutim, oni nikada nisu dobili rešenje da je to penzija", ističe novinarka Arbutina.
Udruženje oštećenih penzionera postoji i u Vukovaru. Za problem tzv. duplih penzija predlažu – od sume koja im se duguje da se oduzme deo koji su tokom rata dobijali u Krajini.
"Želimo da hrvatska vlada obelodani da ovi oštećeni penzioneri imaju pravo da se im se obračuna i to što su primili i to što nisu", naglašava Ilija Vojnović iz vukovarskog udruženja penzionera.
Vojnović smatra da vlasti u Zagrebu treba da saopšte koliko novca mogu da isplate i u kom periodu. "Ko bude zadovoljan neka uzme, ko ne bude neka ide pojedinačno", dodaje Vojnović.
To pitanje godinama utiče na srpsko-hrvatske odnose. Različite vlade obećavale su da će ga rešiti, time su se bavile i međudržavne komisije, ali rezultata nema.
"Resorno ministarstvo misli da je to moguće rešavati individualnim tužbama, a mi mislimo da je reč o tretmanu cele jedne grupe, koja je u tom pogledu isključena iz realizacije prava koje nesumnjivo ima", smatra Milorad Pupovac iz Srpskog narodnog vijeća.
Iz Hrvatskog zavoda za penziono osiguranje za RTS kažu da su rešeni svi pojedinačni zahtevi i insistiraju na tome da je reč o ličnim pravima. Ti zahtevi se i rešavaju na lični zahtev.
Sa druge strane, Jovan Kablar tvrdi da je svaki od tih zahteva odbijen.
Iz hrvatskog Ministarstva rada i penzionog osiguranja, RTS nije dobio nikave odgovore na pitanja da li će i kada taj problem biti rešen. On traje već 20 godina, i za sada ne postoje nikakve naznake da će penzioneri iz Hrvatske ikada dobiti neisplaćene penzije.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар