Noje cirher cajtung: BiH glavno uporište turskog uticaja u regionu

Politički islam predsednika Turske Redžepa Tajipa Erdogana ima ideološkog saveznika u predsedniku SDA i članu Predsedništva BiH Bakiru Izetbegoviću, piše švajcarski list "Noje cirher cajtung" i ocenjuje da je Bosna i Hercegovina glavno uporište turskog uticaja u regionu.

"Erdogan redovno podržava svog 'brata Bakira' na izborima. Politička i ekonomska povezanost između njih dvojice veoma je velika“, navodi švajcarski list, a prenosi Dojče vele.

Dolazak Erdoganove Stranke pravde i razvoja (AKP) na vlast u Ankari doneo sa sobom, kako se navodi, i jednu novu, religioznu elitu na vlast koja ima sasvim drugačiji pogled na Balkan od njenih kemalističkih prethodnika.

"Ona na Balkan nije gledala kao na periferiju ili problematičnu zonu, već kao na jezgro starog carstva iz kojeg potiču njeni brojni uspešni veziri i generali. Tako je formulisana nova politika koja bi pre svega sredstvima 'meke sile' trebalo da izvrši uticaj na, najvećim delom, sekularno muslimansko stanovništvo"“, ističe Noje cirher cajtung.

U tekstu se ocenjuje da je "centralni preduslov za ulogu Ankare na Zapadnom Balkanu sumnja brojnih muslimana u to da je Evropska unija spremna za prijem tih zemalja u svoje članstvo.

"Turska se trenutno predstavlja kao neliberalna autokratija. I dok uticaj EU nestaje, na Zapadnom Balkanu se formiraju slične forme političke vladavine“, ocenjuje Noje cirher cajtung.

List navodi i da od dolaska Erdogana na vlast 2003. godine, Turska stalno naglašava kulturološku i istorijsku povezanost sa muslimanskim društvima na Balkanu, pri čemu se zajednička prošlost regiona u Osmanskom carstvu prikazuje u novom i povoljnom svetlu.

Turska se predstavlja ne samo kao naslednica imperijalne tradicije već i kao moderna muslimanska država, orijentisana ka privrednom rastu, koja bez problema spaja religiju i ekonomski napredak.

Etablirana je mreža škola pod turskim rukovodstvom, a taj program se, kako navodi švajcarski list, s pravom označava kao "neoosmanski" jer povezuje politički i ideološki uticaj Turske.

List takođe konstatuje i da je unutarturski konflikt između Erdogana i Gulenovog pokreta prenesen i na Zapadni Balkan.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 13. април 2025.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом