Slovenačka tiha diplomatija, od prvog čoveka Uefe do prve dame SAD

Danilo Tirk nije dobro prošao u izboru za generalnog sekretara UN, ali je kraj godine za Slovence daleko od neuspešnog. Aleksandar Čeferin je prvi čovek Uefe, a Melanija Knavs, sada Tramp, prva je dama najmoćnije države sveta. Sigurno je da su svetska politika i evropski fudbal dobili svoj – slovenački pečat.

U Sevnici su u noći izbora i te kako imali razloga da se raduju. Melanija Tramp je prva dama posle 180 godina koja nije rođena u Sjedinjenim Državama. Gazdarica lokala u kome se slavilo u noći izbora kaže da će Melanijina pozicija ujediniti Slovence.

"Slovenka u Beloj kući! Pa mi smo bili toliko srećni. Svi smo bili tu okupljeni i neverovatno veseli i ponosni jer smo dobili praktično prvu damu Sevničanku", kaže Nuša Vidmar iz Sevnice.

Gradonačelnik je ubeđen da će među mnoštvom malih gradova poslovni ljudi iz Sevnice imati prednost, jer će se i za njihovo mesto, ali i za celu Sloveniju daleko čuti.

Iako se nipošto ne može reći da Sevnici ide loše, jer imaju nezaposlenost manju od proseka Slovenije i EU, oni ipak očekuju da će tihi uticaj Melanije Tramp dovesti ne samo turiste nego i investitore u njihov grad.

Investitore će možda malo sačekati, dok će turiste pruga vrlo brzo dovoziti u dugim kompozicijama. Jedna od najvećih američkih turističkih agencija već merka kapacitete u okolini i planira turu. I radnici, ali i političari trljaju ruke.

Premijer čestita i poziva predsednički par u goste. Ne tako davno, u septembru, imao je još jedan razlog za radovanje.

"Mislim da je danas veliki dan za Sloveniju. Javno iskreno čestitam Aleksandru Čeferinu što je izabran za predsednika Evropske fudbalske unije", kazao je tada slovenački premijer Miro Cerar.

Novinar Dela je bio iznenađen što pravnik Čeferin, iako predsednik slovenačkog saveza, bez bogatog fudbalskog iskustva igra, kako u Sloveniji kažu, "tekmu" sa superzvezdama Uefe. I pobeđuje.

"Kad sam video da ga podupiru svi sa istoka, onda je polako došlo do zapada. Kada sam na kraju video da na zapadu nemaju čoveka koji je dostojan da ima kredibilitet, onda je to bio neki logičan izbor. I za Uefu koja je tako dala priliku malima – evo, može se", kaže novinar Gorazd Nejedli.

Koliko će Slovenija profitirati tihom diplomatijom koju nose ta dva važna položaja, ne može se lako izmeriti. Ono što je sigurno jeste da su svetska politika i evropski fudbal dobili svoj – slovenački pečat.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 15. април 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом